ترید چیست و مزایای آن چه می باشد ؟ آشنایی با دنیای ترید

شاخص مقاله ترید چیست و مزایای آن چه می باشد ؟

فهرست

اگر تازه وارد به دنیای ارز دیجیتال هستید ، ممکن است کمی اطلاعات شما در این زمینه فقیر باشد . اما نگران نباشید . شرکت رمزگشا برای تریدر های مبتدی مثل شما ، سعی می کند نکات بسیار کلیدی مرتبط با ترید را در این مقاله و مقالات دیگر ، به صورت کامل پوشش دهد . اگر مطلب دیگری وجود دارد که می خواهید درباره ی آن بیشتر بدانید ، حتما در قسمت کامنت ها برای ما بنویسید تا ما بتوانیم به شما کمک کنیم .

ترید چیست ؟

به زبان ساده ، به خرید و فروش سهام های مختلف بر اساس تغییر قیمت روزانه آن ها برای کسب در آمد ، ترید یا معامله گفته می شود . اگر می خواهید در بازار سهام معامله کنید ، باید اصول معاملات سهام را به خوبی درک کنید . در این روز ها ، پس انداز به تنهایی برای غلبه بر تورم و تحقق تمام اهداف مالی ما کافی نیست و برای ترمیم نقاط ضعف مالی ، سرمایه گذاری بسیار ضروری شده است . راه های سرمایه گذاری بسیاری موجود می باشد که شما می توانید با توجه به نیاز ها و شرایط خود ، یکی از آن ها را انتخاب کنید تا از نظر مالی ، به شما کمک کنند .

البته این را در نظر داشته باشید که ترید در مقایسه با سرمایه گذاری ، مشارکت شدیدی در بازار های مالی دارد و در درجه اول بر روی استراتژی خرید و نگهداری کار می کند .

این مقاله به ما این امکان را می دهد تا در مورد تجارت ، انواع معاملات و ترید و نحوه عملکرد آن به طور عمیق مطالعه کنیم .

ترید توسط چه کسی انجام می شود ؟
ترید توسط چه کسی انجام می شود ؟

انواع ترید

اسکلپ ( نوسان گیری )

در واقع ، نوسان گیری به عنوان تجارت خرد نیز دانسته می شود . اساسا ،این نوع ترید زیر مجموعه ی از معاملات روزانه است . استایلی از ترید می باشد که حتی در تغییرات اندک بازار نیز کسب در آمد می کند و در آن تخصص دارد . می توان از این استایل ترید ، در روز به چند مرتبه استفاده کرد . در این نوع از معاملات ، حتی اگر همه تراکنش ها سودی به همراه نداشته باشند و ممکن است در برخی ، زیان ناخالص معامله گر از سود بیشتری ، برخوردار باشد .  پس ، تریدری که به این سبک معاملات خود را انجام می دهد ، برای اینکه از ضرر نکردن بیش از حد خود و از بین نرفتن مقدار سود قبلی خود مطمئن شود ، به یک استراتژی قوی برای خروج نیاز دارد .

در این موقعیت ، دوره ی نگهداری سهام در مقایسه با معاملات روزانه ، کوتاه تر است . این گونه از معاملات به تجربه ی بازار ، مهارت ، آگاهی از نوسانات بازار ، معاملات سریع و روحیه ای قوی برای انجام معاملات نیازمند است  .

معاملات روزانه  ( day trading )

این نوع از معاملات شامل عملیات خرید و فروش سهام در یک روز می شود . تریدری که در این زمینه از معاملات فعالیت می کند ، باید پوزیشن خود را قبل از از دست دادن فرصت و بسته شدن بازار ، ببندد .  معاملات روزانه مستلزم مهارت در مسائل بازار و درک خوب نوسانات بازار است . بنابراین ، معاملات روزانه بیشتر اوقات توسط سرمایه گذاران با تجربه استفاده می شود  .

معاملات سویینگ ( swing trading )

این نوع از ترید بیشتر مختص سهام های کوتاه مدت می باشد . در این نوع از معاملات ، بعد از خرید سهام ، چند روز بعد کسب سود خود را خواهید داشت . در معاملات مبتنی بر نوسانات ، تریدر ها و سرمایه گذاران اکثر روی تحلیل های تکنیکال تمرکز می کنند و جریان حرکت بازار را نسبت به آن ، بررسی می کنند . این تحلیل های تکنیکال شامل چارت ها و روند های مختلف می شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تحلیل تکنیکال ، پیشنهاد می کنیم مقاله ی ” تحلیل تکنیکال و 8 کاربرد آن در بازار های مالی ” را مطالعه کنید .

 معاملات مومنتوم  ( momentum trading )

زمانی که قیمت سهام ها برای یک مدت زمان معین ، به سمت بالا حرکت می کند و افزایش می یابد ، گفته می شود که آن ها مومنتوم بدست آورده اند . در معاملات مومنتوم ، تریدر ها از طریق این تغییرات قیمت و در واقع افزایش قیمت سهام ها ، سعی می کنند کسب در آمد داشته باشند . آن ها پوزیشنی را در نظر می گیرند تا زمانی که قیمت سهام های بازار مالی به جای دلخواه آن ها رسید ، عملیت فروش را اجرایی کنند . در این نوع از ترید ، ممکن است شما مجبور شوید برای رسیدن قیمت چند ساعت و یا چند روز صبر کنید  .

در وقاع ، در این نوع از معاملات ، هدف و ایده ی ما خرید سهام در مقادیر زیاد برای بدست آوردن سود قابل توجه است  .

نموار بازار های مالی
نموار بازار های مالی

ترید ( معامله ) چگونه کار می کند ؟

معاملات سهام عبارت است از خرید و فروش شرکت های پذیرفته شده در دو بروس اوراق بهادار پیشرو :

 • بورس سهام بوستون  ( boston stock exchange ) ( BSE )
 • بورس اوراق بهادار ملی  ( national stock exchange ) ( NSE )

در واقع ، کسی که سهام را بخرد ، مالکیت مشخصی از شرکت پیدا می کند و استحقاق درصد معینی از سهام را دارد .

بازار سهام به روش زیر عمل می کند :

 • از طریق یک عرضه عمومی اولیه  ( IPO )، یک شرکت در بازار اولیه فهرست می شود  .
 • در بازار ثانویه ، سهام توزیع می شود .
 • در بازار ثانویه ، سهام های مورد نظر توسط سرمایه گذاران ، معامله می شوند  .
 •  نهاد های ثبت شده در بورس ها و همچنین کارگزاران بورس و شرکت های کارگذاران به سرمایه گذاران و معامله گران پیشنهاد می کنند که سهم مورد نظر خود را به قیمت مذکور خریداری کنند  .
 • سپس ، کارگزار ثبت شده ی شما ، سفارش خرید شما را به صرافی ارسال می کند و دنبال جستجوی سفارش فروش مطابق با سفارش شما می باشد  .
 • زمانی که هر دو سفارش خرید و فروش با همدیگر تطابق پیدا می کنند ، دیگر سفارش آماده ی اجرایی است  .
 • کل این فرایند T+2 روز طول می کشد ، به این معنی که سهام خریداری شده شما در 2 روز کاری از روز ثبت سفارش به حساب Demat شما واریز می شود  .

ترید آنلاین چیست ؟

معاملات آنلاین را می توان با باز کردن یک حساب معاملاتی و یک حساب demat ، با هر گونه صرافی ثبت شده ی SEBI که دارای خدمات آنلاین می شود و تین خدمات را در اختیار مردم قرار می دهد ، به آسانی انجام داد  .

باز کردن و راه اندازی یک حساب کاربری را می توان در فقط 10 دقیقه انجام داد . تنها چیزی که نیاز خواهید داشت ، موارد زیر می باشند :

کارت PAN ، اثبات آدرس ، کارت AADHAAR ، شماره موبایل مرتبط با AADHAAR ، صورت حساب بانکی ، برگ چک باطل و عکس .

در معاملات آنلاین ،شما می توانید خرید و فروش سفارش های خود را با خواست خود و حتی از خانه ی خود ، انجام بدهید . شما همچنین می توانید سرمایه گذاری کسری داشته باشید ، در IPO سرمایه گذاری کنید و همچنین سهام های اشتراکی خریداری کنید  .

تریدر متمرکز
تریدر متمرکز

مزایای ترید چیست ؟

در این قسمت از مقاله ، چند مورد از مزایای معامله در بازار ارز دیجیتال و در کل بازار های مالی را برایتان شرح می دهیم  :

 • از اقتصاد رو به رشد بهره ببرید

وقتی یک اقتصاد رشد می کند ، رشد در آمد شرکت ها را نیز تسهیل می کند ، زیرا رشد اقتصادی ، به همراه خود فرصت های شغلی بیشتری ایجاد می کند و در نتیجه در آمد بیشتری و همچنین فروش بیشتری را به همراه دارد . پس ، سرمایه گذاری که سرمایه ی خود را در کسب و کاری که تحت تاثیر رشد اقتصادی است ، سرمایه گذاری می کند ، در واقع به رشد بهتر پول خود کمک می کند  .

 • عملیات خرید و فروش راحت

خرید و فروش سهام در بازار مالی برای تمام سرمایه گذاران ، بسیار راحت و آسان می باشد . تنها چیزی که نیاز دارید یک حساب Demat است که می توانید به راحتی از طریق یک صرافی ، مدیر سرمایه و یا به صورت آنلاین ، آن را راه اندازی کنید . باز کردن و تاسیس کردن یک حساب برای شروع سفر سرمایه گذاری خود ، حتی 15 دقیقه از زمان شما را نمی گیرد . رمانی که این عملیات را کامل تکمیل کردید ، می توانید شروع به بارگذاری سفارشات خرید و فروش بکنید .

 • قابلیت سرمایه گذاری در مقادیر کمتر

به نظر من ، یکی از مهم ترین مزیت های خرید ارز دیجیتال و معاملات آنلاین ، این مورد می باشد . یک سرمایه گذار جدید حتی می تواند با خرید سهام شرکت هایی با سرمایه های کوچک یا متوسط اما در واحد های کمتر ، با مبلغ کمی شروع به ترید کند و وارد این دنیا شود .

 • نقدینگی

سهام به عنوان دارایی های نقد شناخته می شوند زیرا در مقایسه با سایر دارایی های مالی ، می توانند به راحتی در هر مقطع زمانی به پول نقد تبدیل شوند . این مزیت نه تنها کار کردن با این سهام یا به اصطلاح ، ارز ها را برای مخاطبان خود راحت تر می کند ، بلکه به آن ها اطمینان خاطر نیز می دهد که در هر زمانی که از ترید کردن پشیمان شدند یا پول خود را در بازه ی زمانی کمی نیاز داشتند ، می توانند آن را تبدیل به پول نقد کنند  .

مقایسه ی ترید کردن و سرمایه گذاری

زمانی که درباره ی به وجود آوردن مال و ثروت صحبت می کنیم ، دوعامل ترید و سرمایه گذاری بسیار تاثیر گذار هستند . برای مثال ، شما و برادرتان هر دو ، یک مقدار معینی دانه می خرید . شما به دلیل موقعیت خود و چون می توانستید از آن کسب سود کنید ، همان روز دانه های خود را به شخصی می فروشید . در حالی که برادر شما ، بذر ها را پرورش داد و از آن ها مراقبت کرد و به آن ها اجازه داد تا یک سال رشد کنند تا بذر های جدید داشته باشند . او مقدار زیادی از دانه های خود را فروخت و به کاشت بذر های جدید و کشت محصولات خود ، ادامه داد . او با سرمایه گذاری بر روی دانه هایش ، همانند شما توانست به سود برسد و اما رویکردی متفاوت از شما در پیش گرفت  .

بازار ارزدیجیتال
بازار ارزدیجیتال

مزیت های راه اندازی حساب ترید

حساب های معاملاتی مزایای متعددی را به سرمایه گذاران ارائه می دهند و اکوسیستم معاملاتی سهام را قوی تر و کارآمد تر می کنند . چند مورد از این مزایا در زیر به تفصیل شرح داده شده است :

در واقع ، این موارد تفاوت بین ترید و سرایه گذاری به زبانی ساده تر می باشند  .

 • بازه زمانی

معمولا در ترید ، سهام ها توسط سرمایه گذار برای مدت زمان کوتاهی ( نزدیک به یک هفته یا یک روز ) نگهداری می شود . در حالی که سرمایه گذاری شامل عملیات خرید و نگهداری بلند مدت می شود . سرمایه گذاران حتی ممکن است سال ها سرمایه های خود را نگه بدارند  .

 • رشد سرمایه

در معاملات ، معامله گران به حرکت قیمت سهام نگاه می کنند و در صورت مشاهده افزایش قیمت ، سهام را برای ثبت سود می فروشند . در حالی که سرمایه گذاری نیاز به رویکرد صبورانه دارد . ثروت با بهره مرکب در طول سال ها ایجاد می شود .

 • ریسک

هر دو عملیت معامله و سرایه گذاری ، دارای ریسک می باشند . اما ترید شامل ریسک بالاتری می شود زیرا قیمت و روند بازار ممکن است در بازه ی زمانی کوتاهی ، به صورت سریع تغییر کند . در حالی که سرمایه گذاری مانند یک هنر می ماند و نیاز به بازه زمانی بلند تر از معاملات دارد تا به وجود بیاید . پس شامل ریسک کمتری می شود  .

نتیجه گیری

سرمایه گذاران باید در تصمیم گیری های سرمایه و اموال خود ، محتاط باشند . درک اولیه از مفاهیم مرتبط با تجارت و سرمایه گذاری به آن ها کمک می کند تا ریسک خود را کاهش دهند و همچنین سود خود را بهبود ببخشند .

سوالات متداول شما

چگونه شروع به ترید بکنم ؟

تنها کاری که باید انجام بدهید ، این می باشد که حساب Demat و حساب کاربری خود را تاسیس کنید و مفهوم چند تا از اصطلاحات کاربردی و استاندارد را درک کنید . اصطلاحاتی مثل delivery , intraday , stop loss و …

آیا تریدر ها کسب در آمد دارند ؟

معامله گران روزانه ( intraday traders ) بر روی سهام هایی سرمایه گذاری می کنند که به نظر آن ها ، قیمت آن سهام در طول آن روز ، به روی افزایش می باشد . آن ها پس از رسیدن به هدف خود ، قبل از اینکه بازار در همان روز بسته شود ، از پوزیشن خود در بازار خارج می شوند . معاملات روزانه ( intraday trading ) شما را یک روزه پولدار نمی کند  .

بسیاری از تریدر ها ، این نوع از ترید را با هدف بدست آوردن و کسب سود بسیار زیاد در فقط یک روز ، شروع می کنند . اما در واقع ، همچین چیزی امکان پذیر نیست .

چگونه از طریق آپشن تریدینگ ( option trading ) کسب در آمد داشته باشیم ؟

معاملات گزینه ای ( option trading ) به معامله گران این امکان را می دهد که گزینه   call  یا pull را خریداری کنند . زمانی که تریدری انتظار بالا رفتن روند بازار را دارد ، آن ها یک call option را خریداری می کنند . اگر قیمت سهام یا شاخص ، بالاتر از قیمت اعتصاب گزینه خرید انتخابی باشد ، به نفع خریدار تموم می شود و خریدار سود می کند . زمانی که فردی توقع ریزش بازار را دارد ، آن ها یک put option را خریداری می کنند . اگر قیمت سهام یا شاخص کمتر از قیمت عملی گزینه فروش انتخابی باشد ، خریدار فروش سود می کند  .

تفاوت بین معاملات سهام ( ترید ) و سرمایه گذاری در چیست ؟

تفاوت بین معاملات سهام و سرمایه گذاری این می باشد که معاملات سهام ، بیشتر مرتبط با خرید و فروش سهام در کوتاه مدت ( به مثال در یک روز ) می باشد . در حالی که سرمایه گذاری بیشتر مرتبط است با خرید سهام و نگهداری از آن برای مدت زمان طولانی ( به مثال ، به مدت چند ماه یا سال ها )

 

خیلی ممنون که مقاله ی ” ترید چیست و مزایای آن چه می باشد ؟ آشنایی با دنیای ترید ” را مطالعه کردید.

برای کسب اطاعات بیشتر درباره ی رمزارز ها ، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ی ” چگونه ارزدیجیتال بخریم ؟ معرفی ارزدیجیتال “ را مطالعه کنید !

شرکت رمزگشا با چندین سال سابقه در زمینه تحلیل ارز دیجیتال و فارکس فعالیت می‌نماید. شرکت رمزگشا دارای دوره های تخصصی در زمینه هوش مالی ، تریدر حرفه ای فشرده و نیمه فشرده است . همچنین شرکت رمزگشا با بهره گیری از تحلیلگران و مشاوران باتجربه آماده انتقال این تجربیات به شما عزیزان می­ باشد . شما می توانید در صورت نیاز با مشاوران ما در ارتباط باشید .

منبع : https://www.bajajfinservsecurities.in/what-is-trading

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


fa_IRPersian