نزدک چیست + تحلیل تکنیکال

نزدک

فهرست

نزدک در آغاز مخفف ( National Association of Securities Dealers Automated    Quotations)( انجمن ملی فروشندگان اوراق بهادار قیمت‌گذاری خودکار) بود . نزدک به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه انجمن ملی فروشندگان اوراق بهادر  NASD )) شروع به کار کرد . در حال حاضر به عنوان مرجع تنظیم مقررات صنعت مالی ( FINRA ) معروف است .

بعد از آن نزدک راه اندازی شد که کمیسیون اوراق بهادر و بورس ( SEC ) از NASD درخواست کرد تا بازار اوراق بهادری که در بورس لیست نشده اند ، اتوماتیک کند . ماحصل اولین سیستم تجارت الکترونیکی بود . Nasdaq در تاریخ 8 فوریه 1971  برای تجارت  جهانی بازگشایی شد .

نزدک بازار الکترونیکی جهانی برای خرید و فروش اوراق بهادر است . با رمزگشا همراه باشید تا نزدک را تحلیل کنیم و با عبارت نزدک بیشتر آشنا شویم .

شاخص نزدک چیست؟

شاخص Nasdaq از قدیمی ترین و بزرگ ترین در بورس آمریکا به شمار می رود . پایه گذاری آن از تاریخ 8 فوریه 1971  توسط انجمن ملی معامله گران بورس و اوراق بهادر آمریکا (NASD) بوده است.

این شاخص معیاری برای سنجش واحدهای سهامی موجود در بازار است د. به تعریفی دیگر یک شاخص Nasdaq یک میانگین از کارکرد شرکت های حاضر در این بازار است که به طور وزنی بدست می آید . این شاخص به عنوان بزرگترین شاخص بازار الکترونیک جهان نیز معروف است .

شاخص Nasdaq دارای بیش از 3200 کمپانی صاحب تکنولوژی در عرصه فعالیت مخابراتی ، ارتباطی ، حمل و نقل ، خدمات مالی و … است . بازار نزدک کاملا الکترونیکی است و این معیارها با بازار وال استریت و بورس نیویورک تفاوت دارد .

نزدک - رمزگشاشناخت نزدک :

اصطلاح ” نزدک ” اشاره به نزدک کامپوزیت ، شاخصی از بالای 3700 سهام فهرست شده در صرافی نزدک که شامل غول های فناوری مانند Microsoft (MSFT) , Google parent Alphabet ( GOOG, GOOGL )، شرکت Apple  ( AAPL ) ، شرکت Amazon.com   (AMZN) ، شرکت پلتفرم (META) Meta  و شرکت تسلا (TSLA) است .

نزدک علنا از NASD جدا شد و در سال 2006 به صورت یک بورس اوراق بهادر ملی فعالیت خود را شروع کرد . در تاریخ 2008 به گروه صرافی های اسکاندیناوی OMX پیوست تا به گروه نزدک OMX تبدیل شود . در سال 2015 این شرکت نام خود را به نزدک (NDAQ) تغییر داد .

شرکت نزدک در نیویورک است . این شرکت 29 بازار را مدیریت می کند که امکان تجارت مشتقات، سهام ، درآمد ثابت و کالاها را در کانادا ، ایالات متحده امریکا، منطقه بالتیک  و اسکاندیناوی ایجاد می کند .

برداشت کلیدی :

  • نزدک یک بازار آنلاین جهانی برای مبادله و خرید و فروش اوراق بهادر است همچنین اولین بورس الکترونیکی جهان است .
  • این شرکت شامل یک اتاق پایاپای ، پنج انبار مرکزی اوراق بهادر و 29 بازار در اروپا و ایالات متحده است .
  • اغلب غول های فناوری جهان در نزدک وجود دارند .

داستان رونق و رکود نزدک :

سیستم معاملات کامپیوتری نزدک جایگزینی برای سیستم نارکارامد ” تخصصی ” که تقریبا یک قرن مدل مرسوم بود ، ابداع کرد . مدل معاملات الکترونیک نزدک با تکامل سریع فناوری ، به استانداردی برای بازارهای سراسر جهان تبدیل شده است .

در ابتدا صرفا برای شرکت های فناوری تازه تاسیس مناسب بود که با استفاده از آخرین فناوری در بورس ارائه شوند . از زمانی که رشد بخش تکنولوژی در دهه های 1980  و 1990 چشمگیر شد ، شاخص کامپوزیت نزدک به پرفروش ترین پروکسی آن تبدیل شد .

این مسئله نزدک کامپوزیت را به شاخص رونق و رکود دات کام تبدیل کرد . بعد از صعود 150 درصدی در 16 ماه تا تاریخ مارس 2000، نزدک کامپوزیت تا اکتبر 2002 تقریبا 80 درصد یکباره فروریخت .

برای مطالعه بیشتر :  یورو دلار چیست ؟

تحلیل طلا چیست ؟

نمودار نزدک

تاریخچه نزدک :

در تاریخ نوامبر  2016 ، آدنا فریدمن ، مدیر عامل اصلی ، به جایگاه مدیر عاملی رسید و اولین بانویی بود که یک صرافی بزرگ در ایالات متحده را مدیریت کرد .

عملکرد مالی :

نزدک از مشتریان از جمله کارگزاران ، سرمایه گذاران نهادی ، موسسات مالی و شرکت ها درآمد کسب  می کند. درآمد نزدک اغلب از کارمزدهای دریافت شده برای موارد زیر بدست می آید :

  • هوش سرمایه گذاری : شاخص ها ، داده ها و تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری برای موسسات مالی ، مدیران دارایی و کارگزاران .
  • خدمات بازار که به سرمایه گذاران امکان دسترسی به بازارهای مختلف را می دهد .
  • خدمات شرکتی مانند خدمات روابط سرمایه گذاری و کارمزدهای لیست .
  • فناوری بازار که شامل حفاظتهای فناوری در مقابل جرایم مالی و پلتفرم های تجارت و تسویه حساب است .

نزدک در سه ماهه اول سال 2022 تا آخر 31 مارس ، درآمد خالص 283 میلیون دلاری با درآمد 1.54 میلیارد دلاری و درآمد کمتر از هزینه های برپایه تراکنش را  892  میلیون دلار اعلام کرد. همچنین این شرکت سود سه ماهه را 11 درصد به ازای هر 0.60  دلار برای هر سهم بیشتر کرد و عنوان کرد که قصد دارد به دنبال تاییدیه SEC و سهامداران برای تقسیم سهام 3 به 1 باشد که در سه ماهه سوم 2022  کامل گردد .

ارزدیجیتالکارایی شاخص ترکیبی نزدک :

در تاریخ 19 نوامبر 2021 Nasdaq کامپوزیت با رکورد 16057.44  بسته شد . این شاخص از آن نقطه تا تاریخ آوریل 2022  بیش از 23 درصد کم شد .

نزدک کامپوزیت با کاهش 13.3  درصدی ارزش سهام در تاریخ آوریل 2022 بیشترین افت ماهانه آن از اکتبر 2008 را تجربه کرد .

پلت فرم معاملاتی CFD  قابل اعتماد، نوآورانه و ساده :

در جستجوی یک پلتفرم معاملاتی یا کارگذاری مورد اعتماد CFD هستید ؟ ارائه دهنده شماره 1 CFD آلمان ( رویه های سرمایه گذاری 2022 ) به نام کارگذاری Plus500  است ، یک عرضه کننده مجوز CFD است که چهارچوب آن توسط SSL محفوظ شده است . شما می توانید CFD ها را در محبوب ترین بازارهای جهان معامله کنید و مجال های معاملاتی بی انتها را بیابید .

از میان بیش از 2000 ابزار مالی برگزینید و سود رایگان و فوری بدست آورید . درباره موضوع تجارت با یک عرضه کننده CFD مورد اعتماد بیشتر یاد بگیرید و اینک یک نسخه آزمایشی رایگان را تست کنید .

پیشینه پیدایش بورس نزدک :

اغلب معاملات در بازار بورس و اوراق بهادر آمریکا تا قبل از سال 1987  به کمک تلفن به وقوع می پیوست . بعد از قضیه دوشنبه سیاه در تاریخ اکتبر 1987 ، معامله گران پاسخ تلفن ها را نمی دادند و بر این اساس سیستم انجام معاملات در بازار دستخوش تغییراتی شد و به صورت الکترونیکی درآمد .

بدین گونه که برای سهولت معامله گری ، یک سیستم کامپیوتری از طریق نزدک به وجود آمد و این سیستم آخرین قیمت های پیشنهادی خرید و فروش در بازار را برای کارگزاران و معامله گران ایجاد می کرد .

خوب است بدانید که بورس نزدک هیچ نوع تالار معاملاتی فیزیکی ندارد که فروشندگان و خریداران را دور هم جمع کند و تمام معاملات در این بازار به صورت الکترونیکی صورت می گیرد .

الویت بندی بورس نزدک :

بازار بورس Nasdaq از دیدگاه سرمایه گذاران دارای سه رویه مختلف است . سرمایه گذاران و گروه های مختلف بر طبق مقیاس در این سه سطح فعالیت می کنند .

بورس نزدک

بازار جهانی ( GLOBAL ) :

در این درجه شرکت های متوسط فعالیت دارند که دارای بیش از 1400 شرکت سهامی مختلف حاضر در بازارهای جهانی می شود . معاملات نزدک در این سطح بازارهای جهانی به دلیل ضوابط و شرایط خاص حاکم بر این قسمت عموما کمتر قابل توجه معامله گران قرار می گیرد .

بازار منتخب جهانی ( GLOBAL Select ) :

این سطح بالاترین درجه در بازار نزدک به حساب می آید . در این درجه شرکت های بین المللی غیر مالی حاضر هستند که امکان دارد در سرزمین ایالات متحده آمریکا نیز واقع نشده باشند . این شرکت های سهامی برای ظهور در این درجه ملزم به گذراندن شرایط استثنایی ، هر ساله  هستند و در ماه اکتبر از جانب خود Nasdaq مورد تفحص ، تایید و انتخاب قرار می­گیردند .

بازار سرمایه ( Capital ) :

این درجه کوچکترین سطح از بازار نزدک است که در آن شرکت هایی که کوچک هستند می توانند سهام خود را در این درجه به معامله گران عرضه کنند . از ویژگی های برجسته این درجه از بازار، حداقل ترین سخت گیری نسبت به درجات بالاتر نزدک است .

سایت رمزگشا با داشتن چندین سال سابقه در زمینه تحلیل ارزهای دیجیتالی ، فارکس فعالیت می کند. آکادمی رمزگشا دارای دوره های تخصصی در زمینه هوش مالی ، تریدر حرفه ای فشرده و نیمه فشرده است . همچنین این شرکت دارای تحلیلگران و مشاوران باتجربه است . شما می توانید در صورت نیاز با مشاوران ما در ارتباط باشید .

منابع

https://www.investopedia.com/terms/n/nasdaq.asp

9 پاسخ به “نزدک چیست + تحلیل تکنیکال”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وارن بافت و استراتژی سرمایه گذاری

وارن بافت و استراتژی سرمایه گذاری

وارن بافت یکی از ثروتمندترین افراد دنیا می باشد . که بطور مداوم در لیست ثروتمندترین افراد  نشریاتی مانند فوربز قرار می­گیرد . وی  هم اکنون ( جولای 2023 ) با دارایی بیش از 115 میلیارد دلار هفتمین فرد ثروتمند جهان محسوب می­شود .

مطالعه بیشتر »
robot-Trader-رمزگشا-مقاله-ربات-تریدر-چیست-شاخص

ربات تریدر چیست ؟

ربات‌های تریدر به عنوان نمونه‌ای از هوش مصنوعی و ابزارهای خودکار در بازارهای مالی، با استفاده از الگوریتم‌ها و قوانین مشخص طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند. این ربات‌ها، قادر به تحلیل داده‌های بازار، تشخیص الگوهای معاملاتی، و اتخاذ تصمیمات مبتنی بر استراتژی‌های تجاری هستند. عملکرد این ربات‌ها بر پایه قواعد و قوانین قبلی تعیین می‌شود و به طور خودکار معاملات را انجام می‌دهند. این ویژگی‌ها باعث شده تا ربات‌های تریدر جایگاه ویژه‌ای در بازارهای مالی پیدا کنند و مورد توجه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار گیرند.

مطالعه بیشتر »
Robot-Trader-شاخص-دانود-ربات-تریدر-رمزگشا

ربات تریدر و ویژگی های آن !

ربات تریدر به یک سیستم اتوماتیکی گفته می شود که براساس یک الگوریتم معینی ، به جای شما در بازار های ارز دیجیتال ترید انجام می دهد. شما با استفاده از یک ربات تریدر اتوماتیک ، می توانید بدون نیار به حضور خود ، کسب درآمد داشته باشید .همچنین قیمت خریداری و استفاده از این ربات های تریدر به گونه ای است که اکثریت افراد می توانند آن را خریداری و با استفاده ی صحیح از آن ، کسب درآمد داشته باشند.

مطالعه بیشتر »

fa_IRPersian