اصطلاحات ارز دیجیتال که باید بدانید !

اصطلاحات ارز دیچیتال

فهرست

اصطلاحات ارز­ دیجیتال قسمت جدا نشدنی در دنیای ارز دیجیتال می­‌باشد. بازار ارزدیجیتال برای کسب سود، چه به عنوان سرمایه گذاری و چه برای معامله گری بین افراد جهان شهرت پیدا کرده است. همانطور که هر بازاری اصطلاحات ارز دیجیتال مربوط به خودش را دارد، ارز های دیجیتال به دلیل اینکه روز به روز به تعداد­­شان افزوده می‌­شود، یک سری اصطلاحات ارز دیجیتال مربوط به خود را نسبت می‌دهد.اگر می­‌خواهید در این بازار پر ریسک فعالیت کنید و هدفتان کسب درآمد از این بازار است ، باید سعی کنید که اصطلاحات ارز دیجیتال آن را یاد بگیرید و در حین کار از آن استفاده کنید.

اصطلاحات ارز دیجیتال
اصطلاحات ارز دیجیتال

با اینکه تعداد اصطلاحات ارز دیجیتال بسیار زیاد است، اما سعی کردیم که مهم ترین آن ها را کنار هم گردآوری کنیم تا بتوانید اطلاعات و درک کافی از این بازار داشته باشید.

 • ارز دیجیتال(Digital Currency) :

اگر بخواهیم که کلمه ارزدیجیتال را ریشه یابی کنیم و به صورت دقیق آن را بررسی کنیم :

ارز: نوعی پول است به شکل سکه یا کاغذ، که توسط دولت ها ضرب و توزیع می­‌شود که برای معاملات درون کشوری یا بین المللی مورد استفاده قرار می­‌گیرد. همانند دلار، یورو و …. .

ارزدیجیتال، ارزی که بر بستر دیجیتال تولید شده و به صورت فیزیکی قابل لمس نمی‌باشد و در فضای دیجیتال تولید و توزیع می­‌شود.

اصطلاحات ارز دیجیتال - digital currency
اصطلاحات ارز دیجیتال – digital currency

ارز دیچیتال بر اساس تکنولوژی و فناوری آن به سه دسته تقسیم می‌شود :

             1.ارز مجازی(Virtual Currency) :

 گونه ای از واسطه های مبادله و معاملات مالی است، اما توسط رایانه تولید و کنترل می­ شود و از علم رمزگذاری یا کد گذاری استفاده می­ کند. رمزارز ها هیچ گونه سرور مرکزی ندارند و بین هزاران کامپیوتر توزیع شده اند.

تعداد این ارزها محدود است . مانند بیت کوین که فقط 21 میلیون واحد از آن وجود دارد.

              2.رمز ارز(Crypto Currency) :

ارزهای دیجیتالی که برای تامین و اطلاعات خود، از تکنیک های رمز نگاری استفاده می­‌کنند. رمز ارز­ها می‌­توانند هم به صورت متمرکز و هم به صورت غیر متمرکز باشند. بیت کوین اولین رمز ارز غیر متمرکز می­‌باشد.

از ویژگی های رمز ارزها می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. عدم دخالت دولت ها و نهادها در فرایند تولید
 2. تعیین و ثبت امن تراکنش­ها
 3. امنیت بالا
 4. سرعت انتقال بالا

به صورت کلی رمز ارزها از فناوری بلاک چین، برای ثبت تراکنش ها استفاده می­‌کنند.

           3. ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC):

دولت ها به عنوان پول نقد الکترونیکی ، برای مبادلات خود به افراد اجازه می‌­دهند تا بتوانند به خدمات بانک مرکزی دسترسی داشته باشند.

این ارزها مانند ارزهای فیات(دلار، تتر و…) است.

این نوع رمزارز، واسطه های مالی مانند بانک ها را از میان بر می­دارد و افراد می‌­توانند مستقیم با یکدیگر تبادلات مالی داشته باشند.از مزیت های آن ، نگرانی بابت ورشکستگی نهادهای مالی(بانک ها) را از بین می­‌برد.

اصطلاحات ارز دیجیتال - بانک مرکزی
اصطلاحات ارز دیجیتال – بانک مرکزی
 • دفتر کل مرکزی (Central Ledger):

به سازمانی که داده های مربوط به تراکنش ها و سایر اطلاعات مالی را به طور سازماندهی شده در آن نگهداری می‌نمایند، دفتر کل مرکزی می‌گویند.

 

 • دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger):

دفتر کل توزیع شده، پایگاه داده ای است با امنیت بسیار بالا، که اطلاعات ثبت شده در آن، مانند تراکنش ها و سایر اطلاعات مالی دیگر دائماً به روز می‌شود. این اطلاعات توسط چندین نفر قابل مشاهده می‌باشد، اما امکان تغییر یا حذف اطلاعات وجود ندارد. بنابراین امنیت اطلاعات و جلوگیری از حک شدن، دستور کار این پایگاه می‌باشد.

 

 • بلاک چین (Block Chain) :

از مهم ترین اصطلاحات ارز دیجیتال ، بلاک چین می باشد. یک نوع فناوری می­‌باشد که از دفتر کل توزیع، به عنوان پایگاه داده برای ثبت امن تراکنش ها مورد استفاده قرار می‌­گیرد. بلاک چین از بلاک های متعدد تشکیل شده، که به صورت شبکه ای به همانند زنجیر به یکدیگر متصل اند،که هر کدام از آن­ها شامل اطلاعات تراکنش ها می‌باشند.

اگر یکی از افراد به دنبال تغییر اطلاعات در شبکه­ی بلاک ها باشد، باید دوباره تمامی بلاک های بعدی را استخراج کند و زنجیره را آن طور که می‌­خواد ادامه دهد.این کار باید بسیار دقیق با توان محاسباتی بالا انجام بپذیرد.

اصطلاحات ارز دیجیتال - بلاک چین
اصطلاحات ارز دیجیتال – بلاک چین
 • وایت پیپر(White Paper) :

هر شخص یا شرکتی که بخواهد برای خود یک ارز قابل اطمینان ایجاد کند، باید یک وایت پیپر مخصوص خود را داشته باشد. در اصطلاح ارز دیجیتال وایت پیپر در مورد جزئیات طرح یا سیسمی که می‌­خواهد ارائه دهد باید به صورت دقیق، مشخص باشد و در مورد اهداف و مشکلی که می‌خواهد حل کند، باید صحبت شده باشد. 

از ویژگی­های یک وایت پیپر خوب می‌توان به نقشه راه، اطلاعات مربوط به رمز ارز، تیم فنی و سرمایه گذاران آن اشاره کرد.ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین برای اولین بار وایت پیپر را منتشر کرد و در آن از چشم انداز بیت کوین، صحبت نمود.

 

 • ماینر(Miner) :

این اصطلاح ارز دیجیتال به معنی معدنچی می‌­باشد. که توسط الگوریتم های مخصوص کار می­‌کند. وظیفه آن اضافه کردن اطلاعات به بلاک و حل کردن معادله شبکه می­‌باشد.

دستگاهی است که با برق کار می‌کند و برای استخراج توکن ها مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در شبکه های ضعیف می‌توان از CPU یا کارت گرافیک رایانه های شخصی استفاده کرد، اما در شبکه های بزرگ تر مانند بیت کوین و لایت کوین باید از دستگاه های مخصوص ماینیگ با توان محاسبه بالا استفاده ­شود که بسته به نوع و توانایی از حل مسئله آن با قیمت های مختلف فروخته می‌شود.

اصطلاحات ارز دیجیتال - ماینر
اصطلاحات ارز دیجیتال – ماینر
 • بیت کوین(Bit Coin) :

اولین ارزدیجیتالی است که در سال 2009 توسط یک فرد ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتو، همراه با سیستم امنیتی قدرتمند معرفی شد.

نماد این اصطلاح ارز دیجیتال در صرافی ها BTC می‌­باشد.

 

 • آلت کوین(alt Coin) :

هر چیزی به غیر از بیت کوین را، آلت کوین می‌­گویند که برترین آن ، اتریوم است. آلت کوین یکی از مهمترین اصطلاح ارز دیجیتال می باشد. 

برای اطلاعات کامل تر در مورد آلت کوین ها به مقاله آلت کوین چیست؟ مراجعه کنید.

 • شت کوین(Shit Coin) :

این اصطلاح ارز دیجیتال، دسته ای از آلت کوین می­‌باشد. به هر ارزی که وارد بازار شود و هیچ گونه هدف و ارزش خاصی را دنبال نکند و به اصطلاح وایت پیپر آن مشخص نباشد، شت کوین می‌­گویند. شت کوین ها به جای نماد در لوگوی خود از عکس های جالب و خنده دار استفاده می­‌کنند.معروف ترین شت کوین ها ، دوج کوین (Doge Coin) و شیبا اینو(Shiba Inu) می­‌باشند.

اصطلاحات ارز دیجیتال - شت کوین
اصطلاحات ارز دیجیتال – شت کوین

برای اطلاعات کامل تر در مورد شت کوین به مقاله شت کوین چیست؟ مراجعه کنید.

 

 • دیفای(Defi) :

مخفف عبارت decentralized finance است. دیفای هر ابزار مالی مانند قرارداد هوشمند یا DAO است که از فناوری بلاک چین برای دور زدن موسسات واسطه استفاده می‌کند.

اصطلاحات ارز دیجیتال - دیفای
اصطلاحات ارز دیجیتال – دیفای
 • کیف پول ارز دیجیتال(Wallet) :

همانطور که برای نگهداری اسکناس های خود از کیف پول استفاده می‌کنید، بهتر است برای نگهداری رمز ارزهای خود هم از کیف پول مخصوص خودش استفاده کنید.

زمانی که فرایند احراز هویت شما داخل صرافی انجام می‌­­شود، یک بخش به نام کیف پول در صرافی ایجاد خواهد شد. اما با توجه به اینکه صرافی ها غیر متمرکز هستند و هر لحظه امکان عدم پشتیبانی از رمز ارز خریداری شده اتفاق بیفتد، بهتر است از کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید.

 

کیف پول ها  به دو گونه وجود دارند:  1.سرد    2.گرم

 سرد، یک نوع فلش الکترونیکی است که به صورت فیزیکی از رمز ارزهای شما نگهداری می­‌کند.

کیف پول گرم، کیف پول هایی هستند که به صورت مجازی قرار دارند که می‌توانید ارز های خود را داخل آن نگهداری کنید و معروف ترین آن Trust Wallet می­‌باشد.

 • آدرس کیف پول(Address) :

رشته هایی از حروف و اعداد که برای هر کیف پول به صورت منحصر به فرد می‌­باشد و بر روی بلاک چین قرار می­‌گیرد. در خرید فروش رمز ارزها، برای جلوگیری از کلاهبرداری وهک، تنها مجاز به دادن این آدرس ها به دیگران هستید.

اصطلاحات ارز دیجیتال - آدرس کیف پول
اصطلاحات ارز دیجیتال – آدرس کیف پول
 • بالاترین قیمت تاریخی(ATH) :

این اصطلاح ارز دیجیتال، مخفف عبارت All Time High ، به معنی بالاترین قیمت زمانی می‌­باشد.

 زمانی که یک ارز، از نظر قیمتی، یک رکورد جدید ثبت کند، از این اصطلاح مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

عرضه اولیه سکه(ICO) : از عبارت Initial Coin Offering، به معنی عرضه اولیه سکه گرفته شده است. یک روش برای تامین مالی در پروژه های ارزدیجیتال می‌­باشد. با این روش ، سرمایه گذاران می­‌توانند با استفاده از ارزهایی مانند تتر یا بیت کوین ، روی پروژه ها سرمایه گذاری و توکن های آن را خریداری کنند.

معمولا این ارز­ها در ابتدا می‌­توانند سودهای قابل توجهی دهند.

 • صرافی(Exchange) :

مطمئنا قبلا این اصطلاح ارز دیجیتال به گوشتان رسیده است. همانطور که برای خرید ارزهایی مالی مانند دلار، یورو، لیر، دینارو…. به صرافی مراجعه می‌کنید و نسبت به پولی که می‌­دهید، ارز مورد نظر را دریافت می‌کنید.

برای خریداری ارزهای دیجیتال باید به صرافی های مخصوص این ارزها که بر بستر آنلاین قرار دارند، مراجعه و با پرداخت هزینه ، ارز مورد نظر را دریافت نمایید.

در بخش بین المللی و خارجی می­‌توانید از سایت بایننس اقدام به خرید، در بخش داخلی هم می‌­توانید به صرافی والکس، اکسکوینو، نوبیتکس و… مراجعه کنید.

البته دقت داشته باشید که فرایند احراز هویت برای ایرانیان در بعضی از صرافی­ها، همانند بایننس امکان پذیر نمی­‌باشد و امکان مسدودی حساب شما وجود دارد.

اصطلاحات ارز دیجیتال - صرافی
اصطلاحات ارز دیجیتال – صرافی
 • نهنگ(Whale)  :

از اصطلاحات ارز دیجیتال ، نهنگ است که به گروهی از سرمایه داران گفته می­‌شود که دارای سرمایه هنگفت در بازار می­‌باشند و می­‌توانند از رمز ارز مورد نظر به حجم زیاد، خرید کنند.

به صورت کلی استراژی هایی که این افراد در بازار استفاده می‌­کنند، بسیار موثر بر روند بازار است.

 • بازار خرسی(Bear/Bearish) :

یکی از پرکاربرد ترین اصطلاحات ارز دیجیتال است.

بازار خرسی به زمانی گفته می‌شود که بازار افت قیمت را در بازه زمانی طولانی مدت تجربه ­کند. زمانی که قیمت 20% از سقف خود نزول می­‌کند، می‌­ گویند بازار خرسی است. یعنی تمایل سرمایه گذاران برای فروش، بیشتر از خرید می‌­باشد.

 • بازار گاوی(Bull/Bullish) :

این اصطلاح از اشخاص فعال در وال استریت گرفته شده است. دقیقا برعکس بازار خرسی می‌­باشد.

 زمانی که روند صعودی در بازار مشاهده می‌شود و سرمایه داران تمایل برای خرید ارز مورد نظر را دارند.

 به زبان ساده،از این اصطلاح ارز دیجیتال زمانی استفاده می شود که تمایل برای خرید بیشتر از فروش باشد.

 • توکن(Token) :

مطمونا این اصطلاح ارز دیجیتال به گوشتان خورده است. یک رمز ارز فاقد فناوری بلاکچین است که روی شبکه های دیگر بلاکچینی سوار می‌­شود و شروع به عرضه می­‌کند. بلاک چین اتریوم از معروف ترین پلتفرم ها برای ایجاد توکن های مختلف می­‌باشد.

تفاوت کوین و توکن:این دو اصطلاح ارز دیجیتال (کوین و توکن) بسیار شبیه هستند. اما کوین به عنوان شیوه­ای از پرداخت مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در حالی که توکن علاوه بر اینکه می‌­تواند شیوه ای از پرداخت باشد، می‌­تواند سهام یک شرکت نیز باشد.

اصطلاحات ارز دیجیتال - توکن
اصطلاحات ارز دیجیتال – توکن
 • توکن سوزی (Burn token) :

از بین بردن دائمی توکن های در گردش، درون یک شبکه ارزدیجیتال، توکن سوزی گفته می‌شود.هدف از توکن سوزی بالا بردن ارزش توکن های درگردش می‌­باشد.

 • توکن­های غیر قابل معاوضه(NFT) :

برای هر نوع دارایی دیجیتالی، یک گواهی مالکیت غیر تکراری می­‌باشد.

NFT یک قرارداد هوشمند است، که می‌­توانید سورس کدهای آن را از سایت های مختلف دانلود، و برای خودتان شخصی و ایمن سازی دیجیتالی کنید.

بسیاری از شکل­های این توکن ها از تصاویر، گیف ها، فیلم و توئیت ها می­‌باشند.

 • متاورس(Metaverse) :

متاورس از دو کلمه Meta (به معنی برتر) و universe (به معنی جهان) می‌­باشد.

 اما برای سهولت کار، متاورس به معنی جهان برتراست.

متاورس در دنیای مجازی و فضای آنلاین، در شبکه های اجتماعی، بازی های ویدیویی، واقعیت مجازی(VR)، واقعیت افزوده(AR) و ادغام بلاک چین فعالیت کند.

برترین ارزهای متاورس: دیسنترالند(Decentraland)، سندباکس(Sand)، مانا(Mana) و… می‌­باشد.

اصطلاحات ارز دیجیتال - متاورس
اصطلاحات ارز دیجیتال – متاورس
 • نگهداری(Hold) :

همانطور که از اسم آن پیداست، به نگه داری از ارز های دیجیتال، هلد گفته می­‌شود.

سه مدل سبک برای هولد کردن وجود دارد : کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت.

کوتاه مدت برای یک تا سه ماه، میان مدت سه ماه تا یک سال و بلند مدت یک سال تا سه سال است.

 • ترس از دست دادن(Fomo) :

مخفف عبارت Fear of missing out ، به معنی ترس از دست دادن می‌باشند.به صورت خلاصه ، برای فردی که نگران از دست رفتن سود سرمایه گذاری خود است، از این اصطلاح استفاده می‌­شود.

 • پامپ و دامپ(pump/dump) :

از پرکاربدر ترین اصطلاحات ارز دیجیتال می باشد. به زمانی که سرمایه داران بخواهند به صورت مصنوعی قیمت ارز را بالا و پایین ببرند، گفته می­‌شود.

 در بسیار از مواقع سرمایه داران، رمز ارز مورد نظر را می‌­خرند، سپس با تبلیغات فراوان افراد را مجاب به خرید این ارز می­‌کنند، در نتیجه قیمت ارز دچار صعود یا پامپ می­‌شود و زمانی که قیمت به اوج رسید، شروع به فروش می‌­کنند که در نتیجه این اقدام ، قیمت شروع به دامپ یا کاهش می­‌کند.

 • نگهداری غیر منطقی(BagHolder) :

به سرمایه داران و معامله گرانی گفته می‌­شود که برای نگهداری غیر منطقی یک رمز ارز پافشاری و اصرار دارند.این کلمه دیدگاه طنز دارد.

 • پوزیشن لانگ(Long Position) :

زمانی که معامله گران بر روی یک رمز ارز بعد از تحلیل، روی بالاتر رفتن قیمت آن معامله باز می‌کنند، به اصطلاح لانگ پوزیشن می‌­گویند.

 • پوزیشن شورت(Short Position) :

برعکس لانگ پوزیشن، زمانی که معامله گران بر روی یک رمز ارز بعد از تحلیل، روی پایین آمدن قیمت آن معامله باز می‌کنند، به اصطلاح شورت پوزیشن می‌­گویند.

اصطلاحات ارز دیجیتال - پوزیشن شورت
اصطلاحات ارز دیجیتال – پوزیشن شورت

انواع ترید کردن:

1.پوزیشن تریدینگ(Position Trading) :

معامله گران بر اساس تحلیل فاندامنتال (به صورت کلی بر اساس اخبار در بازار) به صورت هفتگی یا ماهانه شروع به معامله می­کنند.

این سبک به سبک قدیمی نزدیک است. زیرا در گذشته یک ارز را می­‌خریدند و انتظار داشتند که قیمت آن در آینده، بالا برود.

2.سوئینگ تریدنگ (Swing Trading):

معامله گران بر اساس تحلیل تکنیکال به صورت هفتگی یا ماهانه شروع به معامله می­کنند.

3.معاملات روزانه(Day Trading) :

معامله گران به صورت روزانه معامله و کسب سود می­نمایند.

به صورت کلی هر پوزیشن به صورت تقریبا چند ساعت باز می­‌باشد.

4.اسکالپینگ(Scalping) :

معامله گران به صورت لحظه در تایم فریم های پایین تر، از بالا و پایین رفتن قیمت کسب سود می­کنند و می­توانند پوزیشن های متعدد در طول روز باز کنند . اگر چه این سود کوچک است، اما با مجموع این سودها، می­توان به عدد قابل توجهی دست پیدا کرد.

حد ضرر و حد سود(Stop Lose/Take Profit) :

بسیاری از معامله گران در معاملات خود قسمتی را برای سودی که انتظار دارند قرار می دهند (حد سود) و قسمتی را برای زمانی که روند خلاف نظر آن ها در نمودار پیش رفت، مشخص می کنند (حد ضرر) . آن ها در موقعیت حد ضرر، مجبور به فروش رمز ارز خود که با ضرر همراه است، می شوند.

اصطلاحات ارز دیجیتال - حد ضرر و حد سود
اصطلاحات ارز دیجیتال – حد ضرر و حد سود

کسب اطلاعات در مورد بازار ارزدیجیتال

برای اینکه بتوانید با دید بازتر، در معاملات خود کسب سود نماییم، بهتر است در مورد اطلاعات بازار، وایت پیپر رمز ارزها و … اطلاع داشته باشیم و برای کسب سود، از آن استفاده کنیم.

چند سایت معتبر برای استفاده :

CoinMarketCap

TradingView

Coin360

CryptoCompare

CoinStats

CoinCheckup

Cryptomismo

CoinTelegragh

CoinDesk

TodayOnChain

NewsBTC

BitcoinMagazine

CryptoSlate

Bitcoinist

 • ارزش بازار(Market Cap) :

قیمت فعلی ارز مورد نظر را نسبت به کل ارزهای درگردش به دست می­آورد. می­ توانید ارزش کل بازار را در سایت coinmarketcap مشاهده کنید.

اصطلاحات ارز دیجیتال - ارزش بازار
اصطلاحات ارز دیجیتال – ارزش بازار

نتیجه گیری :

این نکته را به خاطر داشته باشید که با دانش و تجربه وارد شوید.

امیدواریم که توانسته باشیم شما را با مهم ترین اصطلاحات ارز دیجیتال پر سود آشنا کنیم.

 

برای کسب اطاعات بیشتر درباره ی ارز دیجیتال ، پیشنهاد می کنیم مقاله یآلت کوین یا بیت کوین ، تفاوتشان چیست؟ را مطالعه کنید! 

شرکت رمزگشا با چندین سال سابقه در زمینه تحلیل ارز دیجیتال و فارکس فعالیت می نماید . این شرکت دارای مشاوران متخصص می باشد. شما می توانید در هر ساعت  از روز با مشاوران این شرکت در ارتباط باشید.

 

نویسنده : آقای محمد سالاری

امتیاز دهید

2 پاسخ به “اصطلاحات ارز دیجیتال که باید بدانید !”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


fa_IRPersian