معامله آتی نقره

معامله آتی نقره

فهرست

این مقاله معاملات آتی نقره را مورد بررسی قرار می دهد، اینکه کارکرد آن چگونه است، چگونه توسط سرمایه گذاران به کار می رود و کارهایی که باید قبل از معامله انجام دهید  .

نقره بعد از طلا حداکثرترین سرمایه گذاری در فلزات گرانبها را دارد .  در طول قرن ها، نقره به عنوان ارز، در جواهرات و یک گزینه سرمایه گذاری طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد .  تا کنون ابزارهای مختلف بر پایه نقره برای تجارت و سرمایه گذاری در معرض هستند .  این موارد شامل گزینه های نقره، معاملات آتی نقره، ETF های نقره یا محصولات فرابورس همانند صندوق های متقابل بر پایه نقره است .

اصول اولیه معاملات آتی نقره :

برای استنباط اصول معاملات آتی نقره، اجازه دهید با یک مثالی از تولید کننده مدال های نقره شروع کنیم، که برنده قرارداد عرضه مدال های نقره برای یک رویداد ورزشی آینده شده است  .

تولید کننده برای تولید مدال های مورد نیاز به 1000 اونس نقره در مدت شش ماه نیاز دارد .  او در ابتدا قیمت نقره را مورد بررسی قرار می دهد و مشاهده می کند که نقره امروز با قیمت 10 دلار در هر اونس خرید و فروش می شود .  امکان امروز نتواند نقره را بخرد، به دلیل اینکه پول ندارد، با ذخیره سازی ایمن یا سایر دلایل مشکل دارد .

وی در واقع نگران افزایش احتمالی قیمت نقره در طی شش ماه آتی است .  او خواستار محافظت در برابر هر گونه افزایش قیمت در آینده است و می خواهد قیمت خرید را در حدود 10 دلار ببندد .

تولید کننده می تواند برای جبران بعضی از مشکلات خود قرارداد آینده نقره ای تنظیم کند .  این قرارداد می تواند طی شش ماه سپری شده و در آن زمان حق خرید نقره به قیمت 10.1 دلار در هر اونس را به تولید کننده ضمانت می کند . خرید ( گرفتن موقعیت طولانی ) قرارداد آتی به او این ویژگی را می دهد ، قیمت آتی را قفل کند .

معاملات آتی نقره-رمزگشا جهات دیگر اصول اولیه معاملات آتی نقره :

مالک معدن نقره انتظار دارد در ظرف شش ماه 1000 اونس نقره از معدن خود تولید شود . وی دلواپس کاهش قیمت نقره ( کمتر از 10 دلار در هر اونس ) است . مالک معدن نقره می تواند با فروش ( دریافت یک موقعیت کوتاه ) قرارداد آتی نقره مذکور که امروز با قیمت 10.1 دلار وجود دارد ، سود ببرد . این ضمانت می کند که او توانایی فروش نقره خود را به قیمت معین شده خواهد داشت .

تصور کنید که هر دو شرکت کننده با همدیگر قرارداد آتی نقره ای با قیمت ثابت 10.1 دلار در هر اونس تنظیم می کنند . در هنگام انقضای قرارداد شش ماه بعد ، بر حسب قیمت لحظه ای ، ( قیمت بازار کنونی یا CMP ) نقره ،  حالات زیر امکان دارد به وقوع بپیوندد . ما تعدادی سناریو مقدور را مورد بررسی قرار می دهیم .

در بیشتر حالات فوق ، فروشنده یا خریدار ، هر دو به فروش یا خرید نقره در سطوح قیمتی مورد دلخواه خود می رسند .

با استفاده از قراردادهای آتی نقره ، دستیابی به حفاظت از قیمت و در نتیجه مدیریت ریسک امکان پذیر می شود . اکثر معاملات آتی جهت اهداف پوشش دهی به شمار می رود . افزون بر این ، آربیتراژ و سفته بازی دو عمل تجاری دیگر هستند که معامله آتی نقره را نقد و بررسی می کنند . سفته بازان جهت بهره مندی از نوسانات قیمتی مورد انتظار ، موقعیت های کوتاه و طولانی مدت محدود در معاملات آتی نقره را در نظر می گیرند ، ضمن اینکه آربیتراژورها تلاش می کنند از تفاوت های قیمتی کمی که در بازه کوتاه مدت در بازارها موجود هستند ، سرمایه گذاری کنند .

معامله آتی نقره دنیای واقعی

با اینکه مثال بالا ارائه خوبی برای معامله آتی نقره و استفاده از پوشش ریسک عرضه می کند ، ولی در دنیای حقیقی ، معاملات کمی متفاوت اقدام می کند .

قرارداد های آتی نقره جهت معاملات در تعدادی صرافی در تمام جهان با ویژگی های استاندارد وجود دارند. با رمزگشا همراه باشید تا ببینید که معاملات نقره در بورس Comex ( قسمتی از گروه بورس کالای شیکاگو (CME) ) چطور کار می کند ؟

بورس Comex یک قرارداد آتی نقره استاندارد را برای معامله در سه مدل گروه بندی شده طبق تعداد اونس تروی نقره ( 1 اونس تروی معادل 31.1 گرم ) عرضه می کند .

 • کامل ( 5000 تروی اونس نقره )
 • E-mini ( 2500 اونس تروی )
 • میکرو ( 1000 اونس تروی )

قیمت 15.7 دلار جهت یک قرارداد نقره کامل ( به ارزش 5000 اونس تروی ) ارزش تمام قرارداد 15.7 دلار در 5000 برابر 78500 دلار خواهد بود .

معامله آتی نقره طبق اهرم قابل استفاده است ( به طور مثال ، به معامله گر اختیار می دهد موقعیتی بگیرد که چندین برابر مقدار سرمایه وجود دارد ) .

یک قرارداد آتی نقره کامل به ارزش حاشیه قیمت ثابت 12375 دلار احتیاج دارد . برداشتی که می شود، برای دریافت یک موقعیت در یک قرارداد آتی نقره ای کامل ، باید حاشیه ای برابر 12375 دلار ( در عوض هزینه واقعی 78500 دلار در مثال قبل ) نگهداری کنید .

نظر به اینکه میزان حاشیه کامل قرارداد آتی 12.375 دلار ، احتمالا بقدری بالاتر از آن مقداری باشد که بعضی از معامله گران با آن راحت هستند ، قراردادهای آتی E-mini و قراردادهای خرد با حاشیه های کمتر در نسبت های برابر موجود هستند .

قرارداد E-mini ( نیمی از اندازه قرارداد کامل ) به حاشیه 6187.50 دلار و قرارداد خرد ( یک پنجم اندازه قرارداد کامل ) به حاشیه 2475 دلار احتیاج دارد .

قرارداد ها بر اساس نقره تصفیه شده فیزیکی ( میله ) ساپورت می شود که برای ظرافت 0.9999 مورد ارزیابی قرار می گیرد و به کمک یک پالایشگر بورسی و تایید شده مهر و سریال می خورد .

بیشتر بدانید : ربات معاملاتی چیست ؟ 

قرارداد آتی نقره فرآیند تسویه معامله آتی نقره

بیشتر معامله گران ( به خصوص معامله گران کوتاه مدت ) عموما نگران ساز و کارهای تحویل نیستند . آنها موقعیت های لانگ یا شورت خود را در معامله آتی نقره در زمان پیش از منقضی مشخص می کنند و با تسویه نقدی بهره می برند .

کاربرانی که موقعیت خود را تا پایان تاریخ انقضا نگه می دارند ، 5000 اونس بدست می آورند یا تحویل می دهند ( بر طبق اینکه فروشنده یا خریدار باشند ) . ضمانت نقره COMEX برای یک آتی نقره با اندازه کامل بر طبق موقعیت های آتی کوتاه یا بلند آنها ، به ترتیب یک ضمانت نامه به دارنده حق مالکیت شمش های نقره را می دهد .

درباره قراردادهای E-mini ( 2500 اونس ) و خرد ( 1000 اونس ) ، معامله گر گواهی مبادله انباشته ( ACE ( را سپرده می کند یا دریافت می کند ، که به صورت 50 درصد و 20 درصد مالکیت را ارائه می دهد . ضمانت نقره سایز دارنده امکان دارد برای دریافت ضمانت نامه نقره ای COMEX 5000 اونس ACE ( دو عدد برای E-mini یا پنج عدد برای میکرو ) گرد آوری کند .

بیشتر بخوانید : یورو دلار چیست؟ 

تحلیل طلا چیست ؟

 تحلیل بیت کوین چیست ؟

نقش بورس در معاملات آتی نقره

ترید پیشروی نقره قرن هاست که وجود داشته است .  در ساده ترین مدل آن ، صرفا دو نفر هستند که بر سر قیمت آتی نقره به سازش می رسند و قول می دهند که معامله را در تاریخ منقضی معینی تسویه حساب کنند . در این صورت ، معاملات آتی به صورت استاندارد نیست . بر این اساس پر از ریسک تخطی طرف مقابل است .

معامله آتی نقره به کمک صرافی موارد زیر را ایجاد می کند :

 • استاندارد سازی جهت محصولات تجاری ( همانند تعیین اندازه قراردادهای کامل ، میکرو نقره ای یا E-mini )
 • یک بازار امن و منظم جهت تعامل فروشنده و خریدار
 • محافظت در مقابل خطر فرد مقابل
 •  ساختار کارآمد کشف قیمت
 • لیست بندی تاریخ آینده برای 60 ماه آتی ، که امکان ساخت منحنی قیمت آتی و در نهایت کشف قیمت کارآمد را ایجاد می کند .
 • دریافت موقعیت های فروش ، هم برای اهداف تجاری و هم برای مصارف پوششی
 • به اندازه کافی ساعات طولانی ( تا 22 ساعت در روز ) برای ترید فرصت های زیادی قرار می دهد .
 • شرکت کنندگان بازار در بازار آتی نقره

نقره یک فلز گران قیمت در جریان های دو قسمتی است :

 • این یک فلز گران قیمت برای سرمایه گذاری است
 • در اکثر محصولات مصارف تجاری و صنعتی دارد

این حرکت نقره را به یک کالای محبوب برای انواع شرکت کنندگان در بازار تعویض کرد که فعالانه معامله آتی نقره را برای حمایت از قیمت یا پوشش ریسک انجام می دهند . عاملان اصلی در بازار آتی نقره شامل موارد زیر هستند :

 • پالایشگاه ها
 • صنعت معدن
 • شرکت های عکاسی
 • مشاغل جواهرات
 • شرکت های برق و الکترونیک
 • تولید کنندگان تجهیزات انرژی خورشیدی
 • صنعت خودرو

عاملان فوق بیشتر معاملات آتی نقره را به لحاظ پوشش ریسک با هدف کسب به حفاظت ازمدیریت ریسک و قیمت داد و ستد می کنند .

بازارهای آتی نقره - رمزگشا

از دیگر منابع عاملان اصلی در بازارهای آتی نقره ، صنعت مالی است . همچنین این عاملان امکان دارد جهت فرصت های آربیتراژ و حدس و گمان در آن حضور یابند ، عبارتند از :

 • صندوق های تامینی و صندوق های سرمایه گذاری مشترک
 • بانک ها
 • بازارسازان و معامله گران فردی
 • شرکت های تجاری اختصاصی

عوامل موثر بر قیمت های آتی نقره

در چندین سال اخیر شاهد ابعاد بسیار بالایی از نوسانات در قیمت نقره بود ایم که چه بسا نقره را بالاتر از محدودیت های عمومی درک شده برای طبقات مراتب دارایی ایمن هدایت کرده است . این حرکت نقره را به یک کالای بسیار ناپایدار برای ترید تبدیل می کند .

تقریبا در سال 1990، تقاضای صنعتی برای نقره تقریبا 39 درصد از تمام تقاضا بود . بقیه برای اهداف سرمایه گذاری بود . هم اکنون تقاضای صنعتی بالاتر از نیمی از تمام تقاضا را تشکیل می دهد . این افزایش تقاضای صنعتی معیار اصلی بالا بردن نوسانات در قیمت نقره است . کاهش تقاضای تقاضای صنعتی باعث کاهش قیمت نقره می شود .

از طرفی دیگر اکثر شرایط می تواند تقاضای نقره را بیشتر کند و منتهی به افزایش قیمت شود . توسعه صنعت خودرو و الکترونیک منتهی به افزایش متقاضی برای نقره می شود . همینطور افزایش قیمت نفت می تواند تقاضا برای نقره را از طریق انرژی های جایگزین همانند انرژی خورشیدی افزایش می دهد . تجهیزات انرژی خورشیدی از نقره استفاده می کنند .

سرمایه گذاران برای پیش بینی قیمت های نقره در آینده باید طبق موارد زیر عمل کنند :

در عرضه ، تولید واقعی و تخمینی معدن را بررسی کنید ، به خصوص در کشورهای عمده تولید کننده نقره همانند پرو ، مکزیک و چین .

در تقاضا هم تقاضای سرمایه گذاری و تقاضای صنعتی برای نقره را بررسی کنید .

برای اقتصاد کلان ، تمامی اقتصاد را در سطح جهانی یا ملی در نظر بگیرید . کارکرد نسبی جریان های سرمایه گذاری جایگزین مانند بازار سهام ، طلا و نفت را مورد بررسی قرار دهید .

در پایان

در سال های گذشته نقره یک کالای بی ثبات بوده و آن را به یک دارایی خطرناک تبدیل کرده است . افزون بر معیارهای موثر بر قیمت فیزیکی نقره ، معامله آتی نقره تحت تاثیر اثرات عقب ماندگی و فاجعه بار قرار می گیرد که ویژه معاملات آتی است . در دنیای حقیقی ، معاملات آتی همچنین لازمه انجام معاملات روزانه وصل به بازار است .

معامله گران باید این موضوع را بدانند و سرمایه کافی را برای آن در نظر بگیرند . هر چند قراردادهای میکرو نقره ای و E-mini با مقیاس کم با اهرم موجود هستند ، همچنان سرمایه مورد نیاز معامله برای معامله گران خرده فروشی می تواند حداکثر باشد .  معامله آتی نقره صرفا برای معامله گران حرفه ای و با سابقه که علم کافی در معاملات آتی دارند پیشنهاد می شود .

 سایت رمزگشا با داشتن چندین سال سابقه در زمینه تحلیل ارزهای دیجیتالی ، فارکس فعالیت می کند . آکادمی رمزگشا دارای دوره های تخصصی در زمینه هوش مالی ، تریدر حرفه ای فشرده و نیمه فشرده است  . همچنین این شرکت دارای تحلیلگران و مشاوران باتجربه است  . شما می توانید در صورت نیاز با مشاوران ما در ارتباط باشید  .

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


fa_IRPersian