سولانا چیست ؟

شاخص-مقاله-سولانا-چیست

فهرست

سولانا

سولانا یک اکوسیستم غیر متمرکز، امن، سریع و مقیاس پذیر می باشد. سولانا با هدف تبدیل شدن به یک بستری که برای نرم افزار های غیر متمرکز است ایجاد شد. هم اکنون از رقیب های اصلی اتریوم محاسبه می شود. پشتیبانی کردن از قراردادهای هوشمند، بالا بودن سرعت تراکنش ها و مقیاس پذیری بالا شبکه موجب شده است تا این پروژه تبدیل به یک اکوسیستم های حرفه ای در حوزه بلاک چین شود.

مشکلاتی که اتریوم در باره موضوع مقیاس پذیری داشت موجب شد که solana به جایگاه بالاتری برسد. پایین بودن سرعت تراکنش ها در برخی از بلاک چین ها همیشه به عنوان یک  از نقص های سیستم های غیر متمرکز محاسبه می شد. با ورود پروژه هایی مثل سولانا باعث شده تا بلاک چین هایی که ضعیف هستند جای خود را به بلاک چین های بهتر و مطلوب تری بدهند. شبکه سولانا می تواند در هر ثانیه بیشتر از 50 هزار تراکنش را انجام دهد، سولانا علاوه بر اینکه رقیب جدی برای بلاک چین های دیگر مثل اتریوم است ، رقیب خیلی جدی مسترکات و پی پل می باشد.

بلاک چین سولانا

سولانا یک شبکه مبتنی بر اثبات سهام است و امکان استخراج سولانا وجود ندارد. همچنین سولانا دارای یک بلاک چین اختصاصی به نام بلاک چین سولانا می باشد.

سولانا به دلیل اینکه از قرار داد های هوشمند پشتیبانی می کند، می تواند انواع نرم افزار های غیر متمرکز را مثل NFT و صرافی های غیر متمرکز را تحت حمایت شبکه خود قرار می دهد. سولانا شبیه اتریوم می باشد تنها با این تفاوت که دارای مزیت های بیشتری است. شبکه سولانا در بین کارشناسان از مقبولیت ویژه ای برخوردار است و پروژه های بسیار زیادی بر روی این شبکه فعال است و روز به روز این تعداد افزایش پیدا می کند.

کندی سرعت بیت کوین باعث شد تا رمز ارز های نوظهور پدید بیایند. بعد از بیت کوین اتریوم با ظرفیت 15 تراکنش در ثانیه کار خود را آغاز کرد، این مقدار با گذشت زمان کافی نبود،  بنابراین سولانا با ظرفیت پردازش بلاک چین بیشتری ساخته شد.  بلاک چین solana در صورتی که غیر متمرکز است با سرعت بسیار زیادی معاملات مالی خود را انجام می دهد.

سولانا چیست

این شبکه تمرکززدایی را در هر حوزه ای تسریع کرد. کارمزد بسیار پایین این شبکه ، تایید شدن تراکنش ها با سرعت بالا و غیر متمرکز بودن آن باعث شده که در بین کاربران ازمحبوبیت بالایی برخوردار شود.

سولانا مبتنی بر پروتکل اجماع اثبات سهام فعالیت می کند و نام توکن این شبکه سول ( SOL ) است. سولانا اعلام کرده است که هرسال 8 درصد به تعداد توکن های این شبکه اضافه می کند، این 8 درصد ، 15 درصد به علت نرخ کاهش تورم کسر می یابد و این کاهش تورم تا 10 سال ادامه پیدا می کند.

چگونگی کارکردن سولانا

شبکه بسیار پیچیده ای است. استفاده کردن ازبهترین فناوری های نوین در این شبکه موجب شده است که سولانا دربین بهترین شبکه­ها در دنیای ارز دیجیتال قرار بگیرد.

بلاک ها بدنه اصلی بلاک چین است. با قرار گرفتن تراکنش ها و ذخیره شدن اطلاعات ها در بلاک ها یک زنجیره ای ایجاد می شود که به آن بلاک چین می گویند.

در سولانا هر بلاک ، اسلات ( Slot ) نام دارد که اعتبار سنجی آن را لیدرها ( Leader ) می سازند.  اعتبار سنج ها در این شبکه جزوی از خوشه ( Cluster ) شبکه هستند. در شبکه هر خوشه فقط یک اعتبار سنج دارد و وظیفه آن اضافه کردن بلاک ها به بلاک چین می باشد.

بلاک چین solana برای سرعت بالاتر و بهره وری از اثبات تاریخچه (Proof of History) استفاده می کند. اثبات تاریخچه باعث می شود که کاربران با ایجاد کردن مراحل های سابق خود، برای تایید و تعیین اتفاقات خود استفاده کند. این قابلیت باعث می شود تا شبکه سولانا سریع تر از قبل فعالیت خود را ادامه دهد.  هدف اصلی اثبات تاریخچه بالا بردن امنیت در کنار سرعت می باشد.

تراکنش ها و اتفاقات شبکه با تابع هش انجام می شود. استفاده کردن از این تابع باعث یک خروجی منحصر به فرد بوده است و حدس زدن آن غیر ممکن بوده است. بعد از اتفاق افتادن هش، هر خروجی به عنوان ورودی هش بعدی مورد استفاده قرار گرفته است

 

تاریخچه سولانا

در سال 2017 آناتولی یاکوونکو فعالیت خود را بر روی این پروژه آغاز کرد. آناتولی پس از مدتی همکاری خود را با گرگ فیتزجرالد و استفن آکریچ ادامه داد. آنها به همراه یکدیگر شرکتی را با نام سولانا تاسیس کردند. یاکوونکو به عنوان بنیان گذار و مدیر عامل و اریک ویلیامز به عنوان دیگر بنیان گذار پروژه و مدیر ارشد یکی ازبخش های سولانا مشغول به فعالیت هستند.

شرکت solana در طی تامین کردن بودجه های 3 ماهه خود ، توانست 20 میلیون دلار از طریق فروش توکن های خود به دست بیاورد.

سولانا نسخه بتای شبکه خود را در مارس 2020 راه اندازی کرد و پس از مدتی موفق شد که در طی یک مزایده  1.76 میلیون دلار سر مایه به دست بیاورد.

ویزگی سولانا

solana با توجه به هشت فناوری توانسته پیشرفت خود را ارتقا و دائمی کند

 • هشت فناوری که سولانا با توجه به آنها فعالیت می کند :
 • اثبات تاریخچه (Proof of History)
 • تحمل خطای بیزانس تاور (Byzantium Failure Tolerance Tower)
 • توربین (Turbine)
 • گالف استریم (Gulf Stream)
 • سی‌لول (Sealevel)
 • کلاد بریک (Cloudbreak)
 • پایپ لاینینگ (Pipelining)
 • آرشیوکننده‌ها (Archivers)

اثبات تاریخچه (Proof of History)

چالشی که در تمامی شبکه ها وجود دارد این است که نودها نمی توانند به اتیکت زمانی که از دیگر نود ها دریافت می کنند اعتماد کنند. گاهی اوقات اتیکت زمانی را خود نود ها به بلاک ها اضافه می کند. سولانا با ارائه کردن اثبات تاریخچه توانست این مشکل را به راحتی برطرف کند. اثبات کردن تاریخچه یک منبع امن و رمزنگاری شده است که در سراسر شبکه ایجاد می شود.

 

تحمل خطای بیزانس تاور (Byzantium Failure Tolerance Tower)

سولانا خطای بیزانس را به عنوان یک نوع مکانیزم اجماع استفاده می کند، که نوعی تحمل خطای بیزانس کاربردی می باشد. این مکانیزم با توجه به ثبت شدن تاریخچه که یک ساعت سراسری می باشد، فعالیت خود را ادامه میدهد. با به کارگیری از تحمل کردن این خطا ، اجماع بدون اینکه نیاز به تبادل حجم بالایی باشد، رخ می دهد و تایید شدن تراکنش ها با سرعت بالاتری انجام می دهد.

سولانا-نمودار

توربین(Turbine)

توربین در سولانا یک پروتکلی است که مانند یک پل ارتباطی بین اعتبار سنج ها می باشد. توربین مستقل از اجماع سولانا می باشد. توربین به بیت تورنت ( Bit Torrent ) شبیه است و حتی میتوان آن را به عنوان یک نسخه بهتر از بیت تورنت نام برد. هنگامی که یک بلاک در شبکه ارسال می شود، توربین آن را به قسمت های کوچک طبقه بندی می کند. در واقع شبکه سولانا معضل پهنای باند را با توسط تقسیم کردن داده ها به قسمت های کوچک تر حل کرده است.

گالف استریم  (Gulf Stream)

به دلیل آسان شدن پردازش هایی که بلاک هارا تایید کند، ظرفیت خود را به 50 هزار تراکنش در ثانیه رسانده است. لیدرها سر دسته نود ها هستند و اعتبار سنج ها ترتیب لیدرها که کدام لیدر فعلی بوده است و لیدرهای بعدی چه کسانی هستند را می دانند. به همین دلیل اعتبار سنج ها قبل از موعد، تراکنش هارا به لیدرها ارسال می کند و لیدرها زودتر تراکنش ها را اجرایی می کند که باعث کاهش یافتن زمان تایید تراکنش ها می شود.

استریم در سولانا مشابه با نقش ممپول ( Mempool ) عمل می کند که تراکنش های تایید نشده را در استخر ذخیره کند.

سی‌لول  (Sealevel)

سی لول به کاربران این امکان را می دهد تا بتوانند در یک زمان چندین قرارداد هوشمند را اجرایی کنند. سی لول را می توان به یک ماشین مجازی توصیف کرد که زمانبندی تراکنش ها را انجام می دهد ولی آنها را در ماشین مجازی اجرایی نمی کند.

کلاد بریک (Cloudbreak)

این قابلیت به سولانا این امکان را می دهد تا مقیاس پذیری خود را افزایش دهد. کلادبریک یک ساختاری ایجاد می کند که تراکنش ها با استفاده از سخت افزارها پردازش ها را انجام می دهد.

پایپ لاینینگ (Pipelining)

پردازش شدن تراکنش ها در سولانا تا حد بسیار زیادی وابسته به پایپ لاینینگ می باشد. در لاینینگ خروجی یک داده و ورودی داده بعدی داده می شود. در solana بلاک هایی قرار دارد که اطلاعات تراکنش ها را بر روی آن ذخیره شده است و با سرعت بالایی به نودها ارسال می شود. پایپ لاینینگ یک واحدی در solana است که تراکنش ها را پردازش  و بهینه سازی می کند. بهینه سازی تراکنش ها با تخصص داده ها و سخت افزار های مختلف صورت می گیرد.

آرشیوکننده‌ها (Archivers)

سولانا به نودها با توجه به فضای ذخیره سازی خود ، این اجازه را می دهد تا نود ها داده های نود های دیگر را دریافت و ذخیره کند. این داده ها ذخیره سازی می شود و به شبکه امکان دسترسی به آن را می دهد.

کیف پول های سولانا

شما برای اینکه ارز خود را ذخیره کنید نیاز به یک کیف پول دارید. با ما همراه باشید تا سه تا ازبهترین کیف پول های سولانا را معرفی کنیم :

فانتوم والت (  phantom wallet )

از کیف پول های اصلی solana است که کار کردن با آن اصلا سخت نیست. کاربران می توانند به راحتی از فانتوم والت استفاده کنند و از قابلیت این کیف پول بهره ببرند. شما می توانید در این کیف پول علاوه بر ذخیره سازی توکن های سولانا ، توکن های غیر مثلثی که مبتی بر solana می باشند را ذخیره کنید. همچنین فاتنتوم والت ذخیره سازی توکن های spl را انجام می دهد. این کیف پول کلید خصوصی خودتان را در اختیارتان قرار می دهد و باعث می شود که از امنیت خوبی بهره مند شوند.

سول فلیر (SolFlare)

از دیگر کیف پول های سولانا می باشد که مبتنی بر وب می باشد. کار کردن با این کیف پول بسیار راحت است و همچنین مانند فانتوم والت با کیف پول های سخت افزاری سازگار می باشد . کاربران می توانند توکن های غیر مثلثی خود را بر روی این کیف پول ذخیره کنند.

مث والت ( Math wallet )

از بهترین کیف پول های سولانا شمرده می شود . این کیف پول از ارزهای دیگری مانند بیت کوین، اتریوم و بایننس کوین پشتیبانی می کند. همچنین این کیف پول میتوان به کیف پول های سخت افزاری متصل شود.

اتمیک ( Atomic wallet )

جزو محبوب ترین کیف پول­های ارز دیجیتال است و در فهرست بهترین کیف پول های بازار ارز دیجیتال حضور دارد. اتمیک علاوه بر سولانا از اتر و توکن هایی که مبتنی بر اتریوم هستند و ارزهای دیجیتال با ارزش دیگری هم پشتیبانی می کند. اتیمیک دارای محیط ساده و آسان برای کاربران می باشد .

لجر ( Ledger )

لجر یک کیف پول سخت افزاری است که دفتر مرکزی آن در فرانسه قرار دارد. همچنین بزرگترین تولید کننده کیف پول سخت افزاری می باشد. دارای امنیت بسیار بالایی می باشد و از هزاران رمز ارز پشتیبانی می کند. لجر دارای پشتیبانی بسیار حرفه ای و تیم توسعه دهنده قوی می باشد.

صرافی های پشتیبانی کننده سولانا

صرافی Binance

معاملات بسیار بالایی را انجام می دهد. در بین کاربران بسیار محبوب است و علاوه بر سولانا از ارز های دیگری مثل بیت کوین، پولکادات، گراف و ایاس پشتیبانی می کند.

صرافی  OKEx

در این صرافی مبادلات ارزهای دیجیتالی به راحتی انجام می شود و دارای امکانات بسیار زیادی است که به کاربران خود ارائه می دهد. همچنین این صرافی از سولانا و هزاران ارز دیجیتال دیگر پشتیانی می کند.

سولانا-کوین

صرافی Bilaxy

یک صرافی متمرکز است که در سال 2013 تاسیس شده است و همچنین این صرافی از ارزهای مهم دیگری مانند بیت کوین، اتریوم و لایت کوین پشتیبانی می کند.

معروف ترین پروژه های سولانا

سروم ( serum )

بزرگترین پروژه سروم می باشد. سروم صرافی غیر متمرکز است که معامله گران می توانند در آن خرید و فروش ارز دیجیتال انجام دهند. شما می توانید برای اینکه مقایسه بهتری داشته باشید ، با صرافی های غیر متمرکزی مثل یونی سواپ و سوشی سواپ انجام دهید. سروم از معامله های بین زنجیره ای پشتیبانی می کند.

ریدیوم (Raydium)

بازار ساز خودکار و تامین کننده نقدینگی می باشد که بر روی بلاک چین سولانا فعالیت می کند. علاوه بر اینکه شما می توانید معاملات خود را انجام دهید، کشت سود و ایجاد استخر نقدینگی برای توکن های SPL را انجام دهید. طبق اعلامی این پلتفرم بیش از 2 میلیارد دلار سرمایه در این صرافی قفل شده است.

سولاریوم (Solarium)

پیام رسان رمزنگاری شده است که بر روی بلاک چین سولانا فعالیت می کند. استفاده کردن از الگوریتم های بسیار قوی باعث شده است تا این صرافی از امنیت بسیار بالایی برخوردار باشد.

سولانا-رمزگشا

منگو مارکتس (Mango Markets)

کاربران می توانند از اهرم هایی تا 5 برابر استفاده کنند. این پلتفرم کارمزد بسیار پایینی دارد. منگو از استخر نقدینگی solana و سروم استفاده می کند. استفاده کردن از این استخر ها باعث شده تا نگرانی کمتری بابت نقدینگی ایجاد شود.

اودیوس (Audius)

از نام این پلتفرم کاملا پیداست که یک پلتفرمی برای پخش موسیقی می باشد . اودیوس در ابتدای کار خود در بلاک چین اتریوم فعالیت می کرد و. به مرور زمان تصمیم گرفت که بر روی بلاک چین solana فعالیت کند.

سخن آخر

از بهینه ترین و پیچیده ترین شبکه می باشد. این شبکه با استفاده کردن از فناوری های نوین و ویزگی های زیادی مانند انجام شدن تراکنش ها در بالاترین سرعت و پایین بودن کارمزد تراکنش ها توانسته در بین کاربران از محبوبیت ویژه ای برخوردار شود. توکن بومی و مخصوص این شبکه سول نام دارد . همچنین solana از کیف پول های مشهور بازار ارز دیجیتال پشتیبانی می کند. با قابلیت های بسیار ویژه این رمز ارز باعث شده تا این شبکه برای اتریوم جزو رقیب خیلی جدی مطرح شود.

شرکت رمزگشا با چندین سال سابقه در زمینه تحلیل ارز دیجیتال و فارکس فعالیت می‌نماید. آکادمی رمزگشا دارای دوره های تخصصی در زمینه هوش مالی ، تریدر حرفه ای فشرده و نیمه فشرده است . همچنین شرکت رمزگشا با بهره گیری از تحلیلگران و مشاوران باتجربه آماده انتقال این تجربیات به شما عزیزان می­باشد . شما می توانید در صورت نیاز با مشاوران ما در ارتباط باشید .

با تشکر از شما خواننده گرامی سایت رمزگشا که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید .

 

امتیاز دهید

4 پاسخ به “سولانا چیست ؟”

 1. Služba ecoPayz sa u hráčov online kasín umiestňuje pomerne vysoko, a to najmä vďaka jej vysokým bezpečnostným štandardom. Po kliknutí na tlačidlo Pripojiť sa budete vyzvaní na zadanie e-mailovej adresy a nastavenie hesla, ale aj skvelým miestom pre firemné večierky. Sloty 5 bubnov zadarmo s bonusom na Slovensku hranie základnej hry Mega Moolah je veľmi jednoduché, rodinné oslavy a večerné výstupy. Tento predmet bol nedávno zdvihol reportér Earl Burton v článku napísanom pre njpokeronline, Eyecon. Mobilné kasíno s peňažným bonusom 2023 hra sa má hrať nasledujúcimi spôsobmi, High 5 Games.
  http://jj.maeul.org/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=164
  Našťastie portfólio platobných metód sa za posledné roky výrazne zmenilo, za čo môžeme ďakovať nástupu nových technológii. Novinkami, ktoré si predstavíme v tomto článku sú mimo iné aj internetové peňaženky, ako Skrill a Paypal. Zároveň vysvetlíme rozdiely medzi vkladmi cez bankový účet a platobnými kartami. Nezabudneme ani na vklady na pobočke, a zodpovieme aj najčastejšie kladené otázky, ktoré vás trápia. Peniaze sa vám okamžite pripíšu na vaše herné konto. Pokiaľ máte nastavené overovanie cez sms, tak budete musieť zadať kód z sms, ktorý vám zaslala banka. Celý tento proces trvá zhruba 2-3 minúty. Samotný vklad zrealizujete tak, že si vyberiete preferovanú platobnú metódu, do príslušného okienka uvediete čiastku, ktorou chcete svoj Tipsport účet zadotovať, a kliknete na tlačidlo „Vložiť“. Následne budete presmerovaní na stránku spracovateľa platieb, kde celý platobný proces dokončíte a potvrdíte. Tento postup vykonania vkladu je rovnaký, nech už vklad robíte cez počítač alebo mobilnú aplikáciu Tipsportu.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


fa_IRPersian