راگ پول چیست ؟

شاخص مقاله راگ پول

فهرست

کلاهبرداران راه های زیادی برای اینکه به هدف های پلید خود برسند در نظر می گیرند. با اینکه راه های زیاد و مختلفی را در نظر می گیرند ولی هدف آنها یکی است و مشترک می باشد.

آنها قصد دارند سرمایه شما را به سرقت ببرند و به شما آسیب بزنند. برخی اوقات کلاهبرداران با ترفند مهندسی اجتماعی به شما آسیب می زنند و از اعتماد شما سو استفاده می کنند. راه دیگری که کلاهبرداران در پی می گیرند که در یشتر اوقات از این روش به نتیجه دلخواه خود می رسند، با توجه به ناآگاهی افراد در موضوعات، کلاهبرداران از عدم آگاهی افراد سو استفاده می کنند و به نتیجه دلخواه خود می رسند.

راگ پول (rug pull)  از یکی از روش های کلاهبرداری می باشد. که با این روش در جولای سال 2021 موجب از دست رفتن 113 میلیون دلار دارایی ، سرمایه گذاران شد. حتی فرد معروف سرمایه گذاری مثل مارک کوبان اعلام کرد وی قربانی این کلاهبرداری شده است.

راگ پول چیست؟

از نظر سایت کوین مارکت کلاهبرداری راگ پول به این معنا می باشد،  افرادی که توسعه دهنده یک پروژه هستند، آن پروژه را نصف نیمه رها می کنند و سرمایه افراد را به سرقت می برند.

در لغت ، راگ پول به معنای کشیدن فرش از زیر پای فرد می باشد. همچنین راگ پول شبیه به دامپ و یامپ می باشد و با اسم دیگر، کلاهبرداری خروج یا exit scam معرفی می شود.

راگ پول بیشتر به این شکل اتفاق می افتد که یک پروژه ای فاقد ارزش است با تبلیغات متعددی، بسیار با ارزش و مهم نمایان می شود و بعد از اینکه آن پروژه شنخته شد و افراد سرمایه گذار بعد از اینکه در این پروژه ها سرمایه گذاری انجام می دهند، کلاهبردارانی که با نام توسعه دهنده پروژه هارا راه اندازی می کنند، با سرمایه افراد فرار می کنند و افراد را با توکن های بی ارزش رها می کنند.

راگ پول
راگ پول

انواع راگ پول

در راگ پولمی توان کلاهبرداری را به دو دسته تقسیم کرد

  •  توسط استخر نقدینگی
  •  تغییر دادن قرارداد های هوشمند توکن

کلاهبرداری توسط استخر نقدینگی

از رایج ترین روش های کلاهبرداری می باشد. برای اجرایی شدن این کلاهبرداری کافیست یک سری توکن بی ارزش داشته باشند و همچنین یک صرافی غیر متمرکز تا این کلاهبرداری شکل بگیرد. شکل گرفتن این کلاهبرداری به دین صورت است که صرافی های غیر متمرکز به افراد این امکان را می دهد تا بین دو ارز دیجیتالی که مدنظر دارند نقدینگی ایجاد کنند. این روند بسیار راحت و آسان بوده ست. در این روند کلاهبرداران استخر نقدینگی را که تشکیل شده از توکن های با ارزش می باشد در صرافی غیر متمرکزی مانند پنکیک سواپ یا یونی سواپ ارائه می دهند.

چون آنها این استخر ها را ایجاد می کنند، قیمت لیست را خودشان معین می کنند و به راحتی بدون اینکه نیاز باشد به سرمایه ی زیاد، می توانند این کار را انجام دهند. بعد به کمک راه های زیاد ، پروژه ی خود را تبلیغ می کنند تا احاد مردم نظرشان بر روی سرمایه گذاری کردن در این پروژه جلب شود.

بعد از اینکه افراد توکن های با ارزش خود را می دهند تا توکن های بی ارزش را دریافت کنند، توسعه دهندگان چون خودشان این استخر نقدینگی را ایجاد کردند و هنگام خروج از این استخر به علتاینکه سازنده استخر نقدینگی هستند سهم بیشتری را از ارز های با ارزش را دریافت می کنند، استخر را خالی می کنند و سرمایه ی کاربران را به سرقت م یبرند. حال افرادی که سرمایه خود را در این پروژه گذاشتند، با یک سری توکن های بی ارزش و کاربرانی که هیچ اطاعاتی از آنها ندارند تنها می مانند.

سودجویی و کلاهبرداری با تغییر دادن قرارداد های هوشمند توکن

تابع approve  در قرار دادهای توکن نوشته شده است که با استاندارد ERC-20 و  BEP-20 این امکان را می دهدد تا افراد به راحتی سواستفاده کنند. این تابع به شکلی که سازندگان می خواهند طراحی شود تا خریداران به راحتی نتوانند خرج کنند. افراد با توسط صرافی های غیرمتمرکز توکن هارا خریداری می کنند و به قراردادهای هوشمند این امکان را می دهد تا آنهارا خرج کنند، ولی این توابع به طرزی دستکاری می شود تا خریدار نتواند آن را به فروش برساند و فقط انجام دادن این کا رتوسط توسعه دهندگان انجام شود.

کلاهبرداری مالی
کلاهبرداری مالی

نشانه کلاهبرداری راگ پول

  1. سود سرمایه گذاری شما بسیار بالا می باشد.
  2. توسعه دهندگان مشخصات ناشناس و نا معلومی دارند و هیچ اطلاعاتی از این افراد در دسترس نیست.
  3. توکن ها با فاصله زمانی کم رشد بسیار زیادی را داشته اند . این پروژه ها به خاطر اینکه حجم معاملات کمی را دارند به راحت می توانند با پرداخت کردن مبلغ خیلی کمی قیمت را به طور دلخواه خود دستکاری کنند.
  4. اکثر پروژه هایی که معتبر هستند دارایی خود را در استخر نقدینگی برا ییک مدت معینی قفل م یکند. این قفل کردن باعث می شود از خروج سازندگان هنگام رشد کردن قیمت جلوگیری کنند.

جلوگیری از کلاهبرداری

برای اینکه شما بتوانید از این کلاهبرداری جلوگیری تا در دام نیوفتید به شما 4 راهکار ارائه می دهیم که حتما با توجه کردن به راهکار ها هیچوقت اسیر تله افراد کلاهبردار و سودجو نمی شوید.

چه کسانی آن را تبلیغ می کنند؟

پروژه هایی که از همان ابتدا فقط به علت کلاهبرداری ساخته شده اند دارای کاربردی برای افراد نیستند. این پروژه ها بر اساس تبلیغات بسیار زیاد و اغراق شده به معرفی شده اند و برای اینکه تبلیغات آنها بیشتر به چشم مردم بیاید، از افراد های بسیار زیاد و مختلفی استفاده می کنند. اصولا این تبلیغات ه دست افراد مشهور یا اینفلوئنسر به احاد مردم نمایش داده می شود، افراد به علت شناخت از این افراد یا تعصب و علاقه ای که به این افراد ها دارند، در این پروژه ها شرکت می کنند و بازیچه افراد و کلاهبرداران می شوند.

سکه در دست تریدر
سکه در دست تریدر

هیچ گاه در مسائل مالی از فرد خاصی پیروی نکنید و همه ی سرمایه ی خود را در این پروژه ها، سپرده گذاری نکنید.

بررسی پروژه

از نشانه هایی که می توانید به کلاهبرداری بودن یک پروژه پی ببرید این است که آن پروژه نتواند از نحوه ی عمل کردن و توضیحات شفاف خود مطالبی ارائه بدهد. همیشه سعی کنید قبل از اینکه در یک پروزه شرکت کنید،وایت پیپر آن را مورد مطالعه قرار دهید و سوابق کاری که توسعه دهندگان دارند را با دقت بسیار زیاد مورد بررسی قرار دهید.

بررسی سرمایه توسعه دهندگان

در پروژه هایی که قصد شرکن کردن دارید به توزیع شدن توکن ها حتما دقت کنید. سعی کنید متوجه شوید تا چند درصد از این توکن ها برای تیم سازنده یا افرادی که در این پروژه شرکت می کنند، می باشد.

بعد از اینکه بررسی کردید، اگر متوجه شدید که این مقدار تعداد بسیار زیاد و چشمگیر بوده است، احتمال اینکه در صورت بالا رفتن قیمت توکن ها خارج شود، وجود دارد.

بررسی کد پروژه

اکثر پروژه ها برای اینکه اعتماد افراد را به خودشان جلب کنند، کد های قرار دادی هوشمند را به صورت عمومی انتشار می دهند. اگر شما با دانش و علم کد نویسی آشناییتی دارید، حتما این کد ها را بررسی کنید. اگر شما نمی توانید کد نویسی پروژه هارا بررسی کنید به عهده افرادی که دانش کاملی در این زمینه دارند بگذارید.

 انواع راگ پول

لونا بیلد

در آگوست سال 2021 به طرز ناگهانی شبکه های اجتماعی و پلتفرم های لونا بیلد که در شبکه لونا فعالیت می کرد، بسته شد. هنگامی که کاربران می خواستند سپرده های خود را از استخرها برداشت کنند، با استخر خالی مواجه شدند. سازندگان این پلتفرم 7 میلیون از سرمایه افراد را به سرقت بردند.

میرکت فایننس

در مارس سال 2021، پروتکل دیفای میرکت این اقدام کلاهبرداری را انجام دادند. در این سرقت، سرمایه ی 31 میلیون دلاری افراد از دست رفت. اکانت رسمی این پلتفرم اعلام کرد که مورد هک واقع شده است اما با بررسی های متعددی که انجام شد، این اتفاق توسط فرد داخلی این پروژه انجام شده است.

سخن اخر

سعی کرده ایم تا به شما به صورت روان و ساده راگ پول را توضیح دهیم. سعی کنید به تمامی نکات گفته شده دقت کنید تا در دام کلاهبرداران نیوفتید و سرمایه خود را از دست ندهید.

شرکت رمزگشا با چندین سال سابقه در زمینه تحلیل ارز دیجیتال و فارکس فعالیت می‌نماید. آکادمی رمزگشا دارای دوره های تخصصی در زمینه هوش مالی ، تریدر حرفه ای فشرده و نیمه فشرده است . همچنین شرکت رمزگشا با بهره گیری از تحلیلگران و مشاوران باتجربه آماده انتقال این تجربیات به شما عزیزان می­باشد . شما می توانید در صورت نیاز با مشاوران ما در ارتباط باشید .

با تشکر از شما خواننده گرامی سایت رمزگشا که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید .

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


fa_IRPersian