دیفای چیست؟

ارز دیفای

فهرست

دیفای برنامه ی غیرمتمرکزی است که به ما اجازه می دهد بدون نیاز به مراجعه کردن به بانک ها ، کارهای مربوطه مالی را انجام دهیم. دیفای به یک محیط کسب سود تبدیل شده است. با ما همراه باشید تا بیشتر درباره ی دیفای بدانید.

دیفای Defi

از اصلی ترین هدف ارزهای دیجیتال ، تحول سازی در انجام امورات مالی متمرکز می باشد. این بدین معنا می باشد که خدمات پولی و مالی که در انحصار سازمان های متمرکز مثل بانک ها و نهاد و شرکت های بیمه بوده است را در اختیار مردم قرار دهد.

دیفای یک جایگزین برای ارائه دادن خدمات و سرویس های مالی می باشد. این خدمات شامل سرمایه گذاری، پس انداز کردن، وام و تبادلات مالی می باشد.

پلتفرم های دیفای بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده که با استقبال عالی کاربران مواجه شده است. سرمایه قفل شده در دیفای نزدیک به 80  میلیارد دلارمی باشد. بلاک چین های دیگری به غیر از اتریوم مثل : بایننس ، ایاس ، ترون و اسمارت از پلتفرم های دیفای پشتیبانی می کنند و روز به روزاشتیاق کاربران  از این پلتفرم ها زیاد و زیاد تر می شود.

ویژگی  پلتفرم های دیفای

 • غیر امانی
 • عدم محدودیت
 • غیر متمرکز
 • قابل ترکیب

غیر امانی :

کاربران سرمایه خود را در کیف پول شخصی خود نگهداری می کنند و لازم نیست افراد برای انجام دادن امورات مالی خود ، کنترل کردن دارایی های خود را به اشخاص واگذار کنند.

برای انجام شدن این کار از اصطلاح  (non-custodial) یا  غیر امانی استفاده می کنیم. سرمایه ی خودتان در اختیار شخص دیگری  نیست و شما خودتان مستقیما کارهایی را که میخواهید انجام بدهید را انجام می دهید.

عدم محدودیت :

پلتفرم های دیفای محدودیت مرزی ندارند و شبکه جهانی هستند و همه ی افراد می توانند به پلتفرم های دیفای دسترسی پیدا کنند. پلتفرم های دیفای مانند بانک ها و سازمان و نهاد های مالی هیچ وقت تعطیل نمی شوند و شما می توانید به راحتی و در هر زمان از پلتفرم های دیفای استفاده کنید .

غیرمتمرکز :

پلتفرم دیفای بر روی بلاک چین هایی مثل اتریوم ساخته شده است. بلاک چین ها توسط نود ها ( کامپیوتری که بلاکچین را اجرا می کند ) مدیریت می شود. پس متوقف کردن آن غیر ممکن می باشد. کاربران آن نرم افزار به معنای صاحبان اصلی آن نرم افزار می باشند. کاربران می توانند پیشنهادات خود را ارائه دهند و در تصمیمات مهم مشارکت داشته باشند.

دیفای - رمزگشا

روش های سرمایه گذاری در دیفای :

 • خرید و فروش توکن دیفای
 • استخراج کردن نقدینگی
 • کشت سود( یلد فارمینگ)
 • آرپیتراژ

خرید و فروش توکن دیفای :

پلتفرم دیفای دارای توکن هایی هستند که هرکدام برای کاربرد خاصی مشخص شده اند.مثل ارز دیجیتال کامپوند، comp و ارزهای دیگر میکر، mkr  و  Dai  نام دارند. علت اینکه تقاضای توکن افزایش پیدا کرده است ، کاربردهایی هست که فقط مخصوص پلتفرم دیفای می باشد.

استخراج کردن نقدینگی :

افراد به صورت داوطلب نقدینگی پلتفرم های وا م دهی یا صرافی هایی که غیر متمرکز هستند را از طریق استخر نقدینگی تامین می کنند و قسمتی از کارمزد ها را به عنوان پاداش دریافت می کنند.

در یکی از پلتفرم های که مربوط به دیفای است ، فردی که وام می گیرد ، درصدی از هزینه ها به فردی که نقدینگی را تامین کرده است میرسد. به افرادی که نقدینگی را تامین می) کنند ( (Liquidity provider یا lp  می گویند.

اکثر پلتفرم های دیفای به lp ها این اجازه را می دهند که در هر زمانی که مدنظر دارند، سرمایه ی خود را برداشت کنند. این قابلیت باعث می شود  تا افراد انگیزه داشته باشند به جای اینکه ارز دیجیتال خود را بدون هیچ استفاده ای نگهداری کنند ، ایجاد نقدینگی انجام دهند و پاداش خود را بابت ایجاد کردن نقدینگی، دریافت کنند .

کشت سود( یلد فارمینگ )

کشت سود یا یلد فارمینگ یک فرایندی می باشد که به استخراج کردن نقدینگی بسیار شبیه است. تنها تفاوت آنها این است که در کشت سود، فرد به جای اینکه دارایی خود را در یک پروتکل واحد سرمایه گذاری کنند ، از چندین پروتکل با بیشترین میزان بازدهی انجام می دهند . از مهم ترین نمونه ای  که بخوایم ذکر کنیم می توانیم به پلتفرم های دیفای که بر کشت سود متمرکز شده است ، یرن فایننس اشاره کنیم.

یرن فایننس مقدار سرمایه ی واریز شده افراد را که در استخر نقدینگی بیشترین فعالیت را دارند، تقسیم می کند. این پروتکل علاوه بر نرخ سود سالیانه معیار های دیگر مانند مقدار ریسک پلتفرم ها را مورد بررسی خود قرار می دهد.

آرپیتراژ :

آرپیتراژ به مورد استفاده قرار دادن اختلافات قیمت های موجود در بازار که برای دریافت سود می باشند، می گویند . به علت اینکه اکثر صرافی های غیرمتمرکزحوزه دیفای با استفاده از الگوریتم بازارساز یا AMM  کار خود را پیش می برند ، هنگامی که یک ارز دیجیتال با نوسانات بسیار زیادی مواجه شود قیمت آن در صرافی های غیر متمرکز با سایر قیمت ها در بازار کاملا متفاوت می شوند.

به همین دلیل کاربران به راحتی می توانند از فرصت استفاده کنند و زمانی که یک ارز دیجیتال با قیمت بسیار بالا روبرو می شود ، آن را در یک صرافی غیر متمرکز با قیمت کمتر و پایین تری خریداری کنند و در صرافی های دیگر با قیمت بالاتری به فروش برساند.

صرافی غیر متمرکز :

یونی سواپ :

یونی سواپ Uniswap اولین و مشهور ترین و پر طرفدار ترین صرافی غیر متمرکزی می باشد که در بستر اتریوم ایجاد شده است. کاربران این صرافی به سادگی می توانند توکن های ERC20  اتریوم را بدون واسطه معامله کنند. کاربران می توانند با تامین کردن نقدینگی جفت ارزهای معاملاتی در استخر های یونی سواپ ، صاحب کسب درآمد شوید.

کارمزد تراکنش ها در یونی سواپ بالا است که می توان گفت این از مشکلات این صرافی محاسبه می شود. توکن این صرافی UNI  نام دارد و افرادی که دارای این توکن می باشند ، می توانند در تصمیم گیری های که برای این صرافی انجام می شود، شرکت کنند.

پنکیک سواپ :

این صرافی با صرافی یونی سواپ مشابه می باشد که در بستر بایننس اسمارت چین ( Smart Chain ) ساخته شده است و این امکان را می دهد تا توکن های  BEP20  به یکدیگر تبدیل شود. این صرافی دارای قابلیت تبدیل توکن ها و تامین نقدینگی را دارد و علاوه بر این قابلیت ها این امکان را می دهد تا کاربران توکن هایی که مخصوص به استخر می باشند را سپرده گذاری کنند و توکن های مخصوص این صرافی را به عنوان پاداش دریافت کنند. نام توکن این صرافی کیک CAKE  است که محرک و سوخت اصلی این صرافی به شمار می رود.

سوشی سواپ :

هنگامی که سوشی سواپ بر روی شبکه اتریوم ایجاد شد، کپی شده از صرافی یونی سواپ بوده است با تنها تفاوت که در ازای سرمایه گذاری توکن هایی که حاصل از تامین نقدینگی در استخرها است، توکن SUSHI را به کاربران به عنوان پاداش می دهد.

صرافی سوشی سواپ قابلیت هایی مثل تبدیل کردن توکن ها ، تامین کردن نقدینگی، وام دهی و کشت سود را به کاربران ارائه می دهد. این صرافی دارای دو توکن به نام SUSHI  و XSUSHI می باشد که یکی از این توکن ها برای شرکت داده شدن در مدیریت شبکه و دیگری برای کشت سود به کار برده می شود.

--آکادمی-رمزگشا-دیفای

پلتفرم های وام در دیفای

 • کامپوند فایننس (Compound Finance)
 • میکردائو (MakerDAO)
 • ونوس Venus

کامپوند فایننس (Compound Finance)

از مشهور ترین و معروف ترین پروتکل وام دهی می باشد که بر روی بستر اتریوم ساخته شده است. کامپوند نرخ بهره را برای افرادی که می خواهند وام بگیرند و افرادی که تامین کننده هستند را به صورت جداگانه مشخص کرده است. علاوه بر اینکه از سپرده گذاری ها سود دریافت می کنید، توکن های مخصوص این صرافی که کامپ COMP  نام دارد به عنوان پاداش به وام دهندگان و وام گیرندگان اعطا می کند. افرادی که صاحب این توکن های صرافی می باشند می توانند برای آینده این صرافی تصمیم گیری انجام دهند.

میکردائو (MakerDAO) :

یک پروتکلی می باشد که برای وام دهی و ایجاد کردن استیبل کوین ساخته شده است. این پلتفرم غیرمتمرکز است که در سال 2015 بر بستر اتریوم ساخته شده است. برخلاف ارزهای دیجیتالی دیگر که توسط ارزهای فیات موجود مانند دلار پشتیبانی می شود، استیبل کوین DAI  توسط ارزهای دیجیتالی که در قراردادهای هوشمند قفل شده است ، پشتیبانی می شود.

میکردائو در ازای وثیقه ارزهای دیجیتالی مانند اتر، توکن DAI را ساخته و بر اساس آن وام می دهد. پروتکلی که میکرو درنظر گرفته است به این صورت می­باشد که برای ارزش دارایی وثیقه ، باید وثیقه معادل 150 درصد ارزش وام دریافت شده باشد و اگر وثیقه به علت نوسانات ، به قیمت پایین تر کاهش پیدا کند، وام لغو می شود.

این پلتفرم دارای استیبل کوین DAI  و توکن دیگری به نام میکر  MKR را در بین کاربران خود توزیع کرده است.

ونوس  Venus:

یک پروتکل برای وام دهی است که استیبل کوین مصنوعی را در شبکه بایننس اسمارت چین صادر می کند.

این پروتکل اواخر سال 2020 راه اندازی شده است. به علت اینکه قابلیتهای بسیار زیادی دارد، یک رقیب جدی برای دیگر پلتفرم های وام دهی اتریوم می باشد. از قابلیت هایی که این پروتکل دارد و خیلی مورد توجه کاربران قرار گرفته است ، می توان به سرعت بالا و کارمزدهایی با قیمت پایین اشاره کرد. این پلتفرم تا به الان در بازار وام دهی دیفای ، سهم بسیار قابل توجهی را دارد.

ونوس علاوه بر اینکه یک پلتفرم وام دهی می باشد ، دارای توکن به نام VAI می باشد. این توکن، دارایی بومی ونوس می باشد که قیمت آن با  نسبت یک به یک دلار آمریکا پیوند خورده است.

ونوس علاوه بر اینکه دارای توکن VAI می باشد ، دارای توکن دیگری به نام XVS  می باشد که برای رای دادن به پیشنهاداتی که برای توسعه دادن شبکه صورت می گیرد ، انجام می شود.

یکی از نکاتی که می توان برای این پلتفرم اشاره کرد این است که :  کنترل کامل این پلتفرم  به عهده ی افرادی می باشد که دارای توکن XVS می باشد ، افراد سازنده و توسعه دهنده ، سهم اولیه ای از این توکن ها ندارند.

پلتفرم کشت سود درآمد افراد فعال کشت سود از سه روش زیر می باشد :

 1. کارمزد معامله های صرافی بهره وام ها توزیع توکن های مخصوص به پلتفرم ممکن است یک پروتکل به علت استفاده از چند استراتژی به صورت همزمان ، پاداش افراد را با پرداخت کردن چند توکن انجام دهند. به طور مثال : کامپوند برای تامین این پاداش، سودی که برای استخر نقدینگی می باشد را با استفاده از توکن انجام می دهد و برای پاداش این کار به کاربران توکن comp را می دهد .
 2. پلتفرم های دیفای با یکدیگر ارتباط دارند. شما می توانید از توکن هایی که از یک پلتفرم به دست آوردید در پلتفرم های دیگر دیفای استفاده کنید.حتی شما می توانید از توکن هایی که به دست آوردید در پلتفرم های دیگر سپرده گذاری کنید و سود دریافت کنید.
 3. تمامی پلتفرم های دیفای در دسته های کشت سود قرار می گیرند، تعداد کمی از این پلتفرم ها به طور اختصاصی  برای کشت سود ایجاد شده اند برای این مورد می توانیم به معروف ترین پلتفرم یرن فایننس  yEarn finance  اشاره کنیم.
 4. پلتفرم های دیفای

انتخاب بهترین پلتفرم های دیفای

باید برای اینکه بهترین پلتفرم های دیفای را بشناسیم ، به یک سری نکات دقت کنیم که در ادامه این نکات را به شما معرفی می کنیم :

امنیت قرارداد های هوشمند

مهم ترین بخش پلتفرم های دیفای، قرارداد های هوشمند می باشد. هرچند از زمان گذشته تا به الان کد هایی که برای پروژه های دیفای به کار می رود، بسیار پیشرفته تر از زمان گذشته شده است. اما همچنان پروژه هایی در این حوزه وجود دارد که ناامن و آسیب پذیر می باشند. تا به الان پروژه های مختلفی مانند : کریم فایننس cream finance و یرن فایننس Yearn finance  مورد حملات سایبری و هک شدن بخش های مختلف از پلتفرم ها قرار گرفته است.

سعی کنید همیشه در مواجه شدن با پروژه های جدید دیفای، بررسی کنید که در این پروژه ها چه افرادی تصمیم می گیرند؟ چگونه تصمیم میگیرند؟ مهم ترین بخش این تصمیم ها، مرتبط است با کارمزد تراکنش ها و ارتقا بخشیدن سیستم است . حاکمیت بعضی از پلتفرم های دیفای با عهده تیم توسعه دهنده و هم بر عهده ی خود کاربران می باشد. DAO حاکم بودن بر پلتفرم را بر عهده ی دارندگان توکن شبکه می گذارد. به طوری که هر فرد حتی به مقداری که دارای توکن می باشد ، می تواند در تصمیم گیری هایی که انجام می شود نظر بدهد و تصمیم خود را اجرایی کند.

 برنامه ریزی توسعه دهندگان

پلتفرم هایی وجود دازند که شما می توانید به راحتی تیم توسعه دهنده ی آن پلتفرم را بشناسید. ضمنا از برنامه ریزی هایی که قرار است برای پلتفرم ها انجام شود ، مطلع شوید. این پلتفرم‌ها به مراتب خیلی بهتر از تیم توسعه دهندگانی می باشد که هویت و اطلاعتشان مخفی می باشد و شما از برنامه ریزی هایی که قرار است انجام شود بی اطلاع باشید.

خیلی کم پیش می آید که همچین پروژه هایی که در ابتدای کار خود با شور و اشتیاق زیاد جلو می آیند و کار خود را آغاز می کنند، مسیری که در پیش گرفته اند را همچنان ادامه دهند.

مدیریت کردن

سود توجه کنید که چیزی در دیفای پایدار نمی باشد. امکان دارد دارایی و سرمایه یک پروژه در مدت زمان کم از دست . برود. سعی کنید هیچوقت به اعداد و ارقام این بازار توجه نکنید. ممکن است نرخ سود سالانه یک پلتفرم قطعی نباشد. در این صورت شما آن سودی را که آن پلتفرم با شما توافق کرده است را به دست نیارید

کارمزد برای اینکه بخواهیم میزان توانایی یک شبکه را مورد بررسی قرار دهیم، باید به میزان تراکنشی که در شبکه رخ می دهد توجه کنیم. هرچه یک شبکه تراکنش هایی که انجام می دهد بیشتر باشد، از توانایی بیشتری برخوردار است.

به دلیل اینکه رقابت در دیفای بسیار زیاد می باشد،بنابراین باید سرعت تراکنش ها بسیار بالا باشد. در شبکه هایی که مقیاس پذیری بسیار کم است، کارمزد تراکنش هایی که در دیفای شکل میگیرد رو به افزایش می باشد.

شرکت رمزگشا با چندین سال سابقه در زمینه تحلیل ارز دیجیتال و فارکس فعالیت می‌نماید. آکادمی رمزگشا دارای دوره های تخصصی در زمینه هوش مالی ، تریدر حرفه ای فشرده و نیمه فشرده است . همچنین شرکت رمزگشا با بهره گیری از تحلیلگران و مشاوران باتجربه آماده انتقال این تجربیات به شما عزیزان می­باشد . شما می توانید در صورت نیاز با مشاوران ما در ارتباط باشید .

با تشکر از شما خواننده گرامی سایت رمزگشا که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید .

امتیاز دهید

6 پاسخ به “دیفای چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


fa_IRPersian