تحلیل طلا چیست + تحلیل تکنیکال

تحلیل طلا چیست

فهرست

تحلیل طلا چیست؟ چگونه تحلیل طلا انجام دهیم؟ عوامل زیادی هستند که تحلیلگران باید در نظر بگیرند.مهم ترین نکته داشتن نظریه مناسب از بازار طلا است. به گفته کسی هیچ چیز مهم تر و کاربردی تر از یک نظریه خوب نیست.

طبیعت طلا

در ابتدا باید بدانید ماهیت طلا چیست. در غیر این صورت می توانید از تکنیک های پیچیده ای بهره بگیرید که در آخر هیچ مفهومی ندارند. شما می توانید طلا را طوری تحلیل کنید که گویی یک کالا است، ولی شما را به هدف خود نمی رساند.

در عمل تحلیل طلا، باید طلا را به صورت یک ارز، نه یک کالا در نظر بگیرید. اعداد سالانه عرضه و تقاضای منتشر شده از طریق شورای جهانی طلا را از خاطر ببرید. شیفته تولید معدن نباشید. طلای ذخیره شده نسبت به جریان آن بیشتر است. بر این اساس طلای تازه استخراج شده بخش کمی از کل ذخایر طلا است.

به خاطر داشته باشید ، طلا را به عنوان پول برگزیدند چون نابود نشدنی بود. زمانی که هر چیزی نابود نشدنی باشد، ضمن اینکه هر سال به ان اضافه می شود، در گذر زمان انباشته می شود. در حقیقت، ذخایر طلا به مراتب بسیار زیاد است. پس چه دلیلی دارد که باید مراقب جریان سالانه بود؟

عرضه طلا و تجزیه و تحلیل تقاضا

هنگامی که ماهیت طلا را درک کنیم، طلا به عنوان یک ارز کار می کند. ضمن اینکه همانند دیگر رمزارزها، تقاضا برای طلا از جهت خریداران نهایی طلا تامین می شود. به طور مثال، اگر میزان تقاضا برای طلا بالا رود، به این مفهوم است که خریداران طلا ارزش بالایی برای طلا دارند و در نهایت مایلند قیمت بالاتری بپردازند.

بدین صورت عرضه طلا از سمت صاحبان طلا فراهم می شود که قصد عرضه آن به بازار را دارند. عرضه بازار طلا زیر تسلط صاحبان ذخایر طلا در جهان است. به گونه ای که هر اونس طلا به قیمتی برای فروش است. این صرفا به ترجیحات مردم و قیمت وابسته است. به طور مثال اگر عرضه طلا بالا رود، به این مفهوم است که فروشندگن طلای خود را با قیمت کمتری می فروشند.

تحلیل طلا چیست - رمزگشا
تحلیل طلا

تحلیل طلا و عوامل کلیدی در بازارش

حالا می توانیم وارد مرحله بعدی تحلیل شویم و پاسخ دهیم که چه معیارهایی بر عرضه و تقاضای طلا موثر است؟ انگیزه های زیادی وجود دارد، می خواهیم به سه مورد از مهم ترین آنها بپردازیم: سطح نرخ های بهره واقعی، نرخ مبادله دلار ایالات متحده و سطح اعتماد به اقتصاد جهانی و سیستم مالی/پولی آن، علی الخصوص در ایالات متحده.

به طور مثال زمانی که مردم تصور می کنند که دلار آمریکا بالا می رود، می توانند طلای خود را با خیال راحت وارد بازار کنند و عرضه شمش موجود را افزایش دهند و بر کاهش قیمت طلا کوشش نمایند.

بدین ترتیب هنگامی که مردم اعتماد خود را از اقتصاد ایالات متحده سلب کنند، می توانند با خیال آسوده طلا بخرند.

بیشتر بخوانید: تحلیل بیت کوین چیست.

عوامل کلیدی که بر بازار تحلیل طلا تاثیر می گذارد

عوامل بیشماری وجود دارد که بر ارزش دلار آمریکا، ریسک گریزی، نرخ های بهره واقعی و در نهایت بر قیمت طلا اثر می گذارند. تمام این متغیرها به هم مرتبط هستند و تاثیر آنها بر بازار طلا امکان دارد در طی زمان متفاوت باشد.

بر این اساس ما فقط روی یک معیار متمرکز نمی شویم، بلکه همواره تصویر کلان اقتصاد کلان را به صورت کامل تجزیه و تحلیل می کنیم. سرانجام برای تحلیل ارزها باید اقتصاد کلان را وارسی کرد. به طور مثال، ما به دقت بازار سهام، سیاست های مالی، سیاست های پولی، ناخالص داخلی، سرعت رشد تولید ناخالص داخلی، فشار تورمی، قدرت بازار کار و غیره را وارسی می کنیم. همچنین ریسک های احتمالی جهانی را هم بررسی می کنیم، هرچند اثر عوامل ژئوپلیتیکی در بازار طلا عموما محدود و موقت است.

تحلیل gold
تحلیل طلا

اصول اساسی با اهمیت هستند، ولی تجزیه و تحلیل طلا یک قیمت گذاری است، نه یک بازی ارزش

امکان دارد متوجه شوید که قیمت طلا همیشه مطابق با اصول خود رفتار نمی کند. این تعریف درست است. در بازار طلا ، جو بازار نیز معیار مهمی به شمار می آید. این نکته را توجه کنید که عناصر بنیادی طلا مهم هستند، ولی نقش متفاوتی نسبت به سهام یا سایر دارایی های مولد وجه نقد یا مبانی سهام دارند. بدین منظور که طلا را نمی توان به عنوان دارایی هایی که جریان های نقدی تولید می کنند یا حتی به صورت کالایی که ارزش آنها حداقل با توجه به تعادل عرضه و تقاضا برآورد می شود، سنجید.

همانطور که طلا همانند ارز رفتار می کند، ارزش ذاتی ندارد، به علاوه ارزش نسبی دارد. بنابراین سرمایه گذاری در طلا بیشتر به عنوان یک بازی قیمت گذاری است، نه بازی ارزشی. بر این اساس ما نمی توانیم ارزش ذاتی طلا را تعیین کنیم، ولی می توانیم قیمت آن را که تحت تاثیر احساسات بازار است، حدس بزنیم.

اینگونه نیست که فاندامنتال برای بازار فلزات گران بها اهمیتی ندارد. در هر صورت، تغییرات در احساسات بازار «deus ex machina» نیستند. همچنین مردم بر اساس مشاهده تغییرات محرک های اساسی و واقعیت عینی عمل می کنند.

برداشت ما این است که مبانی بازار طلا به صورت قابل ملاحظه ای با دارایی های شامل بازارهای کالا یا بازده نقدینگی متفاوت است. به دلیل اینکه طلا یک ارز است، تاثیر این معیارها بر قیمت طلا به واسطه خلق و خو وادراک سرمایه گذاران اتفاق می افتد. بدین سبب است که تحلیل تکنیکال از دیدگاه بنیادی کاملا توجیه پذیر است.

به تعریف دیگر، عوامل بنیادی به واسطه روایت ها یا احساسات بازار بر بازار طلا اثر می گذارند. مردم با دنبال کردن و ایجاد روایت ها با قطعیت نبودن دنیای واقعی می سازند.

XAU
تحلیل طلا (XAU)

مطالعه بیشتر: ربات تیم تریدر چیست

چگونه افراد حرفه ای طلاها را معامله می کنند؟

طلا به صورت یک دارایی امن در نظر گرفته می شود که ارزش آن هنگامی بالا می رود که سرمایه گذاران به تبع جایگزینی برای سایر رمزارزها هستند که در حال ارزش نزولی هستند.

زمانی که نرخ سود در سراسر جهان رو به نزول می رود، تقاضا جهت ارزی که ارزش آن را حفظ کند، عرصه ای برای بالا بردن قیمت طلا ایجاد می کند. طلا به صورت نقدی معاملات اهرم دار و بازارهای پیش روی معامله می شود.

طلا همانند نرخ Euribor یا نرخ دلار، شامل نرخ سود آتی است. این نرخ سود به نام نرخ GOFO نسبت به دلار آمریکا هنگامی که تقاضای طلا بالا می رود، افزایش می یابد. به صورت رسمی، نرخ پیشنهاد آینده طلا یا GOFO، نرخ سودی است که شرکت کنندگان آماده هستند تا طلا را در داد و ستد در برابر دلار آمریکا وام دهند، آنها می توانند از طلا به عنوان وثیقه به کار ببرند و به طور مشخصی نرخ سود بسیار کمتری را برای وام خواهی وجه نقد پرداخت کنند.

معاملات اهرم دار معامله گران نقدی سه بعد را ارزیابی می کنند که شامل جنبه های احساسات، بنیادی، فنی هستند.

سایت رمزگشا با داشتن چندین سال سابقه در زمینه تحلیل ارزهای دیجیتالی و فارکس و آکادمی رمزگشا فعالیت می کند. آکادمی رمزگشا دارای دوره های تخصصی در زمینه هوش مالی ، تریدر حرفه ای فشرده و نیمه فشرده است. همچنین این شرکت دارای تحلیلگران و مشاوران باتجربه است. شما می توانید در صورت نیاز با مشاوران ما در ارتباط باشید.

منابع

https://www.nasdaq.com/articles/gold-technical-analysis-how-do-professionals-trade-gold-2021-08-31

 

 

امتیاز دهید

3 پاسخ به “تحلیل طلا چیست + تحلیل تکنیکال”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


fa_IRPersian