با بیتکوین آشنا شوید! – بیتکوین چیست؟

شاخص مقاله بیتکوین چیست ؟
بیتکوین یک نوع ارز دیجیتال است که در اوایل سال ۲۰۱۸ به قیمت ۱۳ هزار دلار رسید و باعث شد که این رمز ارز به شهرت خودش برسد. در ادامه بیشتر درباره این ارز دیجیتال باهم می خوانیم. با رمزگشا همراه باشید.

فهرست

بیتکوین یک نوع ارز دیجیتال است که در اوایل سال ۲۰۱۸ به قیمت ۱۳ هزار دلار رسید و باعث شد که این رمز ارز به شهرت خودش برسد. در ادامه بیشتر درباره این ارز دیجیتال باهم می خوانیم. با رمزگشا همراه باشید.

بیتکوین چیست؟

در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ که برایر است با ۱۰ آبان ۱۳۸۷ مقاله ای با عنوان بیتکوین، یک سیستم پول الکترونیکی فرد به فرد انتشار یافت. در این مقاله نام نویسنده ساتوشی ناکاموتو ذکر شده بود. با گذشت چندین سال اما همچنان این اسم مجهول مانده است و کسی نمی داند ساتوشی دقیقا چه فردی است. ساتوشی هویت خود را مخفی نگه داشت و هیچگاه خود را معرفی نکرد. این موضوع یکی از راز های مخفی دنیای ارز دیجیتال می باشد. تعداد صفحات این مقاله ۹ صفحه بود و باعث شد بسیاری از پژوهشگران اقتصادی جذب این مقاله شوند.  فقط 21 میلیون بیتکوین وجود دارد که از این مقدار 19 میلیون آن استخراج شده است. برای استخراج مابقی این ارز دیجیتال حدود 120 سال زمان نیاز است تا تمامی بیتکوین ها استخراج ( Mine )شود.

30 درصد کل بیتکوین ها به دلیل فراموش کردن کلید های خصوصی خود از دست رفته است. تراکنش های انجام شده غیر قابل بازگشت می باشد. و عجیب ترین اتفاق بابت این موضوع در سال 2016 روی داد. یک فرد به جای ارسال 5 دلار، 137 هزار دلار انتقال داد. در سال 2010 دو عدد پیتزا با قیمت 10 هزار بیتکوین خریداری شد.

بلاک چین بیتکوین

بیتکوین در بستر شبکه ای به نام بلاک چین فعالیت خود را آغاز کرده است.

بیتکوین خطوطی از رمزنگاری های رایانه‌ای می باشد که دارای ارزش مالی هستند. این خطوط رمزنگاری شده با رایانه های بسیار قوی و پیشرفته  به همراه مصرف شدن برق زیاد تولید شده اند. بیتکوین و دیگر ارز های دیجیتال، پول های دیجیتالی هستند که با محاسبه های ریاضی پیچیده ساخته می شوند.

از ویژگی های اصلی بیتکوین این است که می توان آن را در حالت آفلاین در یک سخت افزار ذخیره کرد. به این نوع ذخیره سازی، حالت سرد گفته می شود، این حالت امکان به سرقت رفتن رمز ارز ها را کاهش می دهد.

برای مطالعه بیشتر : معرفی 10 ربات تریدر بیت کوین

نحوه کار کردن بیتکوین:

تراکنش های جدید با مشخص کردن مقداری از ارز انتقالی دیجیتال، هش قبلی تراکنش و کلید عمومی دریافت شده به همراه امضای دیجیتال کاربر به شبکه ارسال می گردد.

نود ها تراکنش ها را بررسی کرده و در صورت تایید کردن آن، در بلاک قرار می گیرد.

نود ها با پیروی کردن از الگوریتم اجماع ثابت تلاش می کند تا پاسخ معادله بلاک را پیدا کند.

هنگامی که یک نود پاسخ معامله را یافت کرد، آن را به شبکه ابلاغ می کند و سایر نود ها می توانند با قرار دادن این مقدار در هش، صحت این اتفاق را تایید کنند.

هنگامی یک بلوک به تایید می رسد که تمام تراکنش های آن مورد تایید قرار گرفته باشد و قبلا مصرف نشده باشد.

نود ها به سمت ساخو بلوک بعدی حرکت می کنند و با استفاده از هش، بلوک قبلی به عنوان بلوک جدید تراکنش ها را تایید می کند و کار را به اتمام می رساند.

ویژگی های بیتکوین:

 • غیر متمرکز بودن
 • راحت انجام شدن معاملات
 • امنیت بالا
 • فاش نشدن مشخصات افراد
 • جا به جایی راحت
 • عدم مالیات
 • برگشت ناپذیری تراکنش
رمزارز بیتکوین
رمزارز بیتکوین

غیر متمرکز بودن

تحت نظارت هیچ سازمان و نهادی نیست و برای انجام شدن معاملات چه بیتکوین و چه سایر ارز های دیجیتال نیاز به تایید شخص سوم نیست.

راحت انجام شدن معاملات

به علت نبودن نهاد نظارتی، قوانین سخت و پیچیده ای برای انجام شدن معاملات وجود ندارد و شفافیت کامل معاملات و اطلاعات آن برای فرد وجود دارد.

امنیت بالا

بیتکوین به طور فیزیکی وجود ندارد و فقط از رمزارز دیجیتالی ساخته شده است. افراد می توانند با ارائه کردن این رمز ارز ها در بازار ارز دیجیتال به فعالیت خود ادامه دهند. استخراج کردن این رمز ارزها بسیار کار سخت و پیچیده ای است و دسترسی پیدا کردن به کد های آن امکان پذیر نیست. بنابریان امکان رخ دادن تقلب و انجام شدن معاملات تکراری در حوزه ارز دیجیتال غیر ممکن می باشد.

فاش نشدن مشخصات افراد

از دیگر ویژگی های خاص بیتکوین ناشناس ماندن افراد می باشد. هنگامی که دو فرد می خواهند معاملات خود را انجام دهند، هویت آنها ناشناس باقی می ماند.

عدم مالیات

بیتکوین و سایر ارز های دیجیتال در کشوری به رسمیت شناخته نشده است. بنابراین دولت ها نمی توانند با این ارز دیجیتال برخورد کنند. پس این ارز های دیجیتال فعلا مشمول مالیات نشده است. و پیشنهاد خوبی برای انجام شدن معاملات بزرگ و کلان می باشد.

عوامل مختلف تاثیر گذار بر قیمت بیتکوین

 • عرضه و تقاضا
 • رقابت
 • قیمت اصلی بیتکوین
 • استخراج
 • صرافی

عرضه تقاضا

از مهم ترین عواملی که بر قیمت بیتکوین تاثیر می گذارد، عرضه و تقاضا می باشد. در هنگامی که تقاضا برای خرید بیتکوین افزایش پیدا می کند، به طبع قیمت آن به مراتب افزایش پیدا می کند. هنگامی که بیتکوین با همان مقداری که هست به بازار عرضه می شود، طبیعتا قیمت آن با کاهش روربرو می شود.

رقابت

رمز ارز های بسیاری در حوزه ارز دیجیتال وجود دارد که افراد می توانند برای سرمایه گذاری به سراغ آن ها بروند، مانند : اتریوم، بیتکوین کش، لایت کوین و… اما با وجود متنوع بودن ارز های دیجیتال افراد برای سرمایه گذاری باز هم به سراغ بیتکوین می روند. این اتفاق باعث می شود تا تقاضا برای خرید بیتکوین بالا برود و قیمت بیتکوین افزایش پیدا کند.

قیمت اصلی بیتکوین

برای اینکه قیمت واقعی بیتکوین را متوجه شویم ، چندین سال طول می کشد تا قیمت و تاثیر بیتکوین را در دنیای واقعی متوجه شویم. بعضی از ارز های دیجیتال در هنگام تولید، قیمت بسیار بالایی دارند و حمایت کردن برخی از سرمایه گذاران از بیتکوین باعث ثبات قیمت آن شد. البته از موارد بسیار مهمی که باعث شد از قیمت واقعی بیتکوین کاسته شود، کرونا بود.

استخراج

استخراج کردن بیتکوین نیاز به تجهیزات بسیار حرفه ای و قدرتمندی دارد. این موضوع باعث شده تا قیمت بیتکوین با رشد بالا مواجه شود. زیرا افراد کمی می توانند استخراج بیتکوین را انجام دهند. البته این را شنیده اید که برای استخراج کردن نیاز به مصرف برق بالایی دارد و این موضوع باعث شده که افراد کمتری سمت بیتکوین روند.

صرافی

از عوامل دیگری که برای تعیین کردن قیمت بیتکوین می توان نام برد، صرافی های دیجیتال می باشد. قیمت ارز های دیجیتال در هر صرافی متغیر است اما این تغییر آنچنان زیاد نیست که بخواهد چشمگیر باشد. اما این موضوع بر روی قیمت نه تنها بیتکوین بلکه بر سایر ارز های دیجیتال تاثیر می گذارد.

برای مطالعه بیشتر : تفاوت بیتکوین با دیگر رمزارزها

کیف پول های پشتیبانی کننده بیتکوین

کیف پول ترزور

ترزور یک کیف پول سخت افزاری است که دفتر مرکزی آن در کشور چک قرار دارد.امنیت تروز بسیار بالا است و ازهزاران ارز دیجیتال پشتیبانی می کند. اولین سازنده کیف پول سخت افزاری بیتکوین است ولی از لحاظ فروش، لجر سه سالی است که از ترزور پیشی گرفته است. دارای تیم توسعه دهنده بسیار حرفه ای و پشتیبانی بسیار بالا در هر ساعت از شبانه روز می باشد.

کیف پول لجر

محصول کشور فرانسه می باشد و از معروف ترین کیف پول­های سخت افزاری است که دارای امنیت بسیار بالایی می باشد. این کیف پول به علت اینکه سخت افزار است ظاهری شبیه به یک فلش مموری دارد و دارای یک صفحه ی نمایش است که بر روی بدنه ی این کیف پول قرار دارد و به کاربر امکان این را می دهد که معاملاتی را که می خواهد فرد انجام دهد را ببیند و تراکنش های آن را تایید کند. این کیف پول سخت افزاری نسبت به کیف پول های نرم افزاری مقداری گران می باشد.

تصویر دلار و بیتکوین
تصویر دلار و بیتکوین

اتمیک

جزو محبوب ترین کیف پول­های ارز دیجیتال است و در فهرست بهترین کیف پول های بازار ارز دیجیتال حضور دارد. از هزاران ارز دیجیتال پشتیبانی می کند و دارای محیط ساده و آسان می باشد و کاربران به راحتی می توانند از این کیف پول استفاده  کنند.

تراست والت

این کیف پول متعلق به صرافی بزرگ بایننس است و جزو بهترین کیف پول های اتریوم است که بر روی سیستم های اندروید و  ios قابل نصب می باشد. این کیف پول دارای محیط ساده می باشد و علاوه بر اتر، از رمز ارزهای معتبر بازار ارزدیجیتال پشتیبانی می کند.

استخر استخراج بیتکوین

استخر استخراج BTC.COM

از معروف ترین و بزرگ ترین استخرها می باشد که از بیتکوین پشتیبانی می کند. همچنین افراد علاقه مند به این کار می توانند به راحتی در این استخر بیتکوین استخراج کنند. استخر استخراج BTC.COM توسط شرکتی به نام BLOOKTRAIL تاسیس شد اما بعد از مدتی شرکت BITMAIN که سازنده دستگاه ماینر ها می باشد، مسئولیت این استخر را بر عهده گرفت.

استخر استخراج AntPool

یکی دیگر از استخر های معروف و بزرگ بیتکوین می باشد. این استخر جزو برترین استخرهای استخراج های بیتکوین می باشد. این استخر توسط شرکت بیت مین اداره می شود. کارمزد تراکنش ها در این استخر مخفی می باشد و جزییات دقیق تری درباره کسر کارمزد عنوان نشده است.

استخر استخراج F2Pool

اولین استخر استخراج، استخر استخراج F2Pool است. این استخر در کشور چین قرار دارد و در سال 2013 فعالیت خود را آغاز کرد. این استخر بعد از استخر استخراج BTC.COM معروف ترین و برترین استخر استخراج شناخته می شود. شما می توانید در این استخر علاوه بر بیتکوین، رمز ارزهای دیگری مانند لایت کوین، اتریوم و زی کش استخراج کنید. کارمزد این استخر 2.5 درصد می باشد.

اهداف بیتکوین

اهداف بیتکوین به دو دسته تقسیم می شود :

 • ذخیره کردن پول با امنیت بالا
 • منتقل کردن پول با امنیت بالا

از دلایلی که بیتکوین را یک واحد پولی با امنیت بسیار بالا می دانند این است که هر فرد می تواند بر روی پول خود کنترل داشته باشد. هر فرد با داشتن کلید های خصوصی که در دست خود دارد می تواند سرمایه خود را بفروشد و یا انتقال دهد. برای انتقال دادن سرمایه و موفق بودن آن، باید از کلید های خصوصی خود استفاده کنید . انجام شدن این کار باعث شده است تا کلاهبرداران نتوانند سرمایه شما را به سرقت ببرند.

مزایای بیتکوین

هیچ مقام دولتی و حکومتی بیتکوین را کنترل نمی کند. شما اگر بخواهید از بازار های اینترنتی خریداری کنید می توانید از بیتکوین خود استفاده کنید. زیرا پذیرش بیتکوین در بین خریداران رایج تر است تا سایر ارز های دیجیتال.

از ویژگی های دیگر بیتکوین با پول این است که به راحتی قابل حمل می باشد. و از آنجایی که بیتکوین یک ارز دیجیتال است آن را می توان با هر مقدار در کیف پول های آنلاین و یا سخت افزار ذخیره کنید و آن را به راحتی حمل کنید.

ارز های رمزنگاری شده به افراد این امکان را می دهد تا با اسکن کردن کد QR، آن مقدار پول خواسته شده انتقال یا دریافت را پیدا کند.انتقال یافتن سرمایه فقط با استفاده از اینترنت ممکن است. این عملیات در کوتاه ترین زمان ممکن انتقال وجه رخ می دهد.

از دیگر مزایای بیتکوین این است که هزینه تراکنش یا توسط استخراج کننده بعد از ایجاد کردن یک بلوک جدید یا یک هش موفق دریافت می شود. فرستنده هزینه را کامل می پردازد چون کسر کردن هزینه از گیرنده می تواند باعث شود که تعداد پرداختی ناقص شود.

برای مطلاعه بیشتر : رپد بیتکوین (WBTC) چیست؟

امنیت

افراد می توانند که تراکنش های خود را کنترل کنند. هیچ فردی قابلیت این را ندارد که بتواند بدون اطلاع شما انتقال از حساب شما و یا برداشت از حساب شما را انجام بدهد.

کاربران بیتکوین ارز های خود را بوسیله پشتیبان گیری و کد گذاری محافظت می‌کنند.

رمزارز های مختلف
رمزارز های مختلف

شفافیت

اطلاعات تراکنش های ایجاد شده در دسترس فرد است و کاربران می توانند در هر لحظه که بخواهد تراکنش های خود را مشاهده کنند و یا حتی آن را مورد بررسی قرار دهند. پروتکل بیتکوین رمزنگاری شده استرو هیچ انسانی و یا سازمانی نمی تواند آن را دستکاری کند و یا کنترل کند. بیتکوین غیر متمرکز است و مورد کنترل هیچ فردی و هیچ نهادی نیست.

هاونیگ بیتکوین چیست ؟

به نصف شدن پاداش های بیتکوین، هاوینگ بیتکوین می گویند. پاداش ساخت بلاک های جدید برابر با 50 بیتکوین بوده است و بعد از گذشت استخراج 210 هزار بلاک، 50 بیتکوین نصف و به عدد 25 رسید. این اتفاق هر 4 سال یکبار رخ می دهد.

هنگامی که هاوینگ بیتکوین اتفاق می افتد، عرضه و تورم کاهش می یابد و این موضوع در رخ دادن افزایش قیمت بسیار اهمیت دارد.

ساتوشی چیست؟

واحد کوچکتر بیتکوین را ساتوشی می گویند. هر یک بیتکوین معادل با ۱۰۰ میلیون ساتوشی می باشد. خالق این نام ساتوشی ناکاموتو می باشد.

خرید و فروش با ربات تریدر چگونه می باشد ؟

از نکات جالبی که درباره ی خرید و قروش رمزارز ها ، به ویژه بیتکوین می توانیم نام ببریم. استفاده از ربات تریدر می باشد. ربات تریدر به یک سیستم اتوماتیکی گفته می شود که براساس یک الگوریتم معینی ، به جای شما در بازار های ارز دیجیتال ترید انجام می دهد. شما با استفاده از یک ربات تریدر اتوماتیک ، می توانید بدون نیار به حضور خود ، کسب درآمد داشته باشید .همچنین قیمت خریداری و استفاده از این ربات های تریدر به گونه ای است که اکثریت افراد می توانند آن را خریداری و با استفاده ی صحیح از آن ، کسب درآمد داشته باشند.

شرکت رمزگشا قبلا مطالبی بر روی ربات های تریدر ، از جمله تیم تریدر برای شما به صورت رایگان تهیه کرده است . پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی خرید و فروش رمز ارز ها با استفاده از ربات های تریدر ، آن ها را مطالعه کنید.

تحلیل های بیتکوین

 • تحلیل تکنیکال
 • تحلیل درون زنجیره ای
 • تحلیل فاندامنتال
 • تحلیل سنتیمنتال

تحلیل تکنیکال

از مهم ترین ابزاری که تریدر ها از آن استفاده می کنند، تحلیل تکنیکال می باشد. در تحلیل تکنیکال، تاریخچه و سابقه این رمزا ارز به همراه نمودار قیمتی آن بررسی می شود. شناختن ایده های محوری تئوری در تحلیل تکنیکال بسیار مهم است.

همچنین به دلیل شناخت های روند صعودی و نزولی بازار، برخی اوقات روندی در بازار وجود ندارد و قیمت ها به سمت جلو و به سمت عقب حرکت خود را ادامه می دهد.

تحلیل درون زنجیره ای

به تحلیل جدید بلاک چین ، تحلیل درون زنجیره‌ای می گویند. این تحلیل عامل های مهم و اصلی رمز ارز هارا مورد بررسی قرار می دهد تا افراد بتوانند تصمیمات خود را برای سرمایه‌گذاری بهتر، انجام دهند.این تحلیل دارای اطلاعات بسیار مهم و مفیدی است که به معامله گران و تریدر ها یک استراتژی معاملاتی بسیار خوبی را ارائه می دهد.

تحلیل فاندامنتال ( fundamental )

برای بررسی کردن و اندازه گیری ارزش اوراق بهادار از تحلیل فاندامنتال استفاده می شود. تحلیلگران هر اتفاقی که بر روی ارزش سهام تاثیر بذارد را مورد بررسی قرار می دهند.هدف اصلی این تحلیل این است که به قیمتی دست پیدا کند که به راحتی بتواند آن را با قیمت فعلی اوراق های مختلف مورد قیاس قرار دهد.

تحلیل احساسی ( sentimental )

این نوع تحلیل به معنای احساسات بازار عمل می کند. این احساسات بدین شکل است که نوسانات بازار را تحت تاثیر قرار می دهد و افراد می توانند پیش بینی دقیق و بهتری از آینده بازار ارز دیجیتال داشته باشند. تریدر ها و نمودار شناسان بازار ارز دیجیتال معتقدند که احساسات بازار شاخص بسیار خوبی برای حرکت های کوتاه مدت و بلند مدت می باشد.

صرافی هایی که از بیتکوین پشتیبانی می کند :

 • صرافی بایننس
 • صرافی کوین بیس
 • صرافی بیترکس
 • صرافی کوکوین
 • صرافی هوبی
 • صرافی بیتمکس

شرکت رمزگشا با چندین سال سابقه در زمینه تحلیل ارز دیجیتال و فارکس فعالیت می‌نماید. آکادمی رمزگشا دارای دوره های تخصصی در زمینه هوش مالی ، تریدر حرفه ای فشرده و نیمه فشرده است . همچنین شرکت رمزگشا با بهره گیری از تحلیلگران و مشاوران باتجربه آماده انتقال این تجربیات به شما عزیزان می­ باشد . شما می توانید در صورت نیاز با مشاوران ما در ارتباط باشید .

با تشکر از شما خواننده گرامی سایت رمزگشا که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید .

امتیاز دهید

12 پاسخ به “با بیتکوین آشنا شوید! – بیتکوین چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


fa_IRPersian